Şimdiye kadar yapılmış en iyi 10 TED konuşması

Şimdiye kadar yapılmış en iyi 10 TED konuşması

TED Konferansları'nın tarihi oldukça şaşırtıcı. 1984 yılında başlayan bu organizasyonda dönem dönem kesintiler olsa da son 25 yıldır aralıksız devam ediyor. Şimdiye kadar her biri farklı alanlarda uzman binlerce kişiye ev sahipliği yapan TED Talks içinde bazı konuşmalar gerçekten hayret verici. İlham veren, eğlendiren ve düşündüren bazı TED konuşmalarını sizler için derledik.

İlerleyen sayfalarda YouTube'da yayınlanmış en iyi TED konuşmaları sizleri bekliyor. Farklı alanlarda uzmanların konuşmalarını içeren bu videolar ile hem öğretici hem de eğlendirici dakikalar geçirebilirsiniz. Galerimizdeki videolar haricinde sizin önermek istediğiniz TED konuşmaları varsa yorumlar bölümünden bize aktarabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

1. En iyi TED Konuşmaları : Amy Cuddy - Vücut dilin benliğini şekillendiriyor
Vücut dili başkalarının bizi nasıl gördüğünü etkilemekte, fakat kendimizi nasıl gördüğümüzü de değiştirebilir. Sosyal psikolog Amy Cuddy, "güç duruşu"nun-- insanın kendinden emin olmadığı durumlarda bile kendinden emin şekilde duruş sağlamasının--, o kişinin beynindeki testesteron ve kortizol düzeylerini etkileyebileceğini ve belki de o kişinin başarı şansını etkileyebileceğini gösteriyor.

 

2. En iyi TED Konuşmaları : Brene Brown - Kırılganlığın gücü
Brene Brown insandaki yakınlık duygusu üzerinde çalışıyor - empati, ait olma, sevme yeteneklerimiz. TEDxHouston'daki bu etkileyici, eğlenceli konuşmada, araştırmasından derin bir içgörüyü paylaşıyor, kendini tanımaya ve böylece insanlığı tanımaya onu iten kişisel arayışını. Paylaşmaya değer bir konuşma.

 

3. En iyi TED Konuşmaları : Hannah Fry - Aşkın matematiği
Doğru insanı bulmak kolay değil. Peki matematiksel olarak mümkün mü? Bu büyüleyici konuşmasında, matematikçi Hannay Fry aşkı nasıl aradığımızla ilgili benzerlikleri gösteriyor ve özel birini bulmak için gerekli en iyi üç ipucunu (matematiksel olarak kanıtlanmış!) veriyor.
 

4. En iyi TED Konuşmaları : Guy Winch - Neden hepimizin duygusal sağlık uygulamalarına ihtiyacı var?
Biraz kırıklık hissetsek, hafif bir sızımız olsa dahi doktora gideriz. Peki neden suçluluk, kayıp, yalnızlık gibi duygusal acılarımız için sağlık uzmanlarına gitmiyoruz? Guy Winch, çok sayıda insanın psikolojik sağlık meseleleriyle kendi kendilerine uğraştıklarını söylüyor. Ama böyle olmak zorunda değil. Winch, çarpıcı bir dille, duygusal hijyen uygulamalarını savunuyor- tıpkı vücudumuza baktığımız gibi, duygularımız ve zihnimize de bakabiliriz

 

5. En iyi TED Konuşmaları : Zak Ebrahim - Ben bir teröristin çocuğuyum!
Dogma ve nefretle büyütülürseniz, başka bir yolu seçebilir misiniz? Zak Ebrahim babası 1993'teki Dünya Ticaret Örgütü bombalaması'na yardım ettiğinde sadece yedi yaşındaydı. Hikayesi şok edici, güçlü ve sonuçta ilham verici.

 

6. En iyi TED Konuşmaları : Julian Treasure - Nasıl konuşalım ki insanlar bizi dinlemek istesin?
Konuştuğunuzu fakat insanların sizi dinlemediğini hissetiğiniz oldu mu hiç? Julian Treasure size yardım etmek için burada. Bu yararlı konuşmada, ses uzmanı kuvvetli bir konuşmanın nasıl yapılacağını gösteriyor -- bazı pratik ses alıştırmalarını kullanarak nasıl empati ile konuşalacağını da. Belki de dünyanın kulağa daha hoş gelmesini yardım edebilecek bir konuşma.

 

7. En iyi TED Konuşmaları : Ruth Chang - Zor seçimler nasıl yapılır?
Bu, hayatınızı tamamen değiştirebilecek bir konuşma. Hangi kariyerin peşinde koşmalıyım? Ayrılmalı mıyım evlenmeli miyim?! Nerede yaşamalıyım? Bunun gibi büyük kararlar acı verici derecede zor olabilir. Ama bunun nedeni bunlar hakkında yanlış düşünüyor olmamız, diyor filozof Ruth Chang. Gerçekte kim olduğumuzu şekillendirmek için yepyeni ve güçlü bir bakış açısı sunuyor.

 

8. En iyi TED Konuşmaları : Tony Robbins neyi neden yaptığımızı soruyor
Tony Robbins insanların hareketleri altında yatan "görünmez güçler"den bahsediyor -- ön sıradaki Al Gore'a da selam ediyor. Video neredeyse 9 milyon kişi tarafından izlenmiş.

 

9. En iyi TED Konuşmaları : Sandrine Thuret - Yeni beyin hücreleri yetiştirmek
Nörobilimci Sandrine, yetişkin insanların yeni nöronlar yetiştirip yetiştiremeyeceklerini sorguluyor. Sandrine Thuret, beynimize yeni nöronlar oluşturması için nasıl yardımcı olabileceğimizi anlatıyor. İlginç bir konuşma olduğunu belirtmek isteriz.
 

10. En iyi TED Konuşmaları : Jill Bolte Taylor'a inen müthiş içgörü darbesi
Jill Bolte Taylor'un eline pek az beyin araştırmacısına nasip olacak bir araştırma fırsatı geçti: Büyük bir inme geçirdi ve beyninin hareket, konuşma, farkındalık gibi beyin işlevlerinin birer birer iptal oluşunu izledi. Şaşırtıcı bir öykü.

 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS