hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Siri’nin sesi teknoloji konusunda sınıfta kaldı

  Siri’nin sesi teknoloji konusunda sınıfta kaldı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Susan Bennett ismine aşina olmasanız bile, muhtemelen sesini tanırsınız. Orijinal Siri olarak Bennett, çeşitli sorulara yanıt vererek ve sözlü komutları yerine getirerek birçok iPhone kullanıcısının hayatında güvenilir bir varlık haline geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ses çalışması, engelli akıllı telefon kullanıcılarına da yardımcı oldu, diyor. Bennett’in kendisi bir teknisyen olmadığını söyleyelim.

  Bir Zoom görüşmesi sırasında bana “Teknoloji konusunda berbatım” diyor. “Benim için hiç sezgisel değil.” Bennett, ses kayıtları için kullandığı iPhone ve Mac’i dışında, teknolojiyle ilgili herhangi bir şeyle etkileşiminin minimum düzeyde olduğunu söylüyor. Bu yüzden 2011’in sonlarında sesinin Apple’ın yeni Siri sanal asistanı için kullanıldığını öğrendiğinde büyük bir şok yaşadı.

  “Bir seslendirme sanatçısı bana e-posta gönderdi ve ‘Hey, bu yeni iPhone [özelliği] ile oynuyoruz. Bu sen değil misin?’ dedi. ve Apple sitesine girdim ve dinledim ve ‘Oh, vay canına. Peki, bu ne anlama geliyor?’ dedim.”

  Bu, onun sesinin insanların dijital yaşamlarının merkezi bir parçası haline geleceği, yanıt vermekten arama sorgularına, hava durumu tahminlerini paylaşmaya ve yol tarifi vermeye kadar her şeyi yapacağı anlamına geliyordu. Siri ‘nin Ekim 2011’de piyasaya sürülmesinden 2013’e kadar, Bennett’in sesi asistan olarak kullanıldı, ta ki Apple onu yeni seslendirme sanatçılarıyla değiştirene kadar. (Kayıt için, Bennett sesi olduğunda Siri’yi hiç kullanmadı, “Çok ürkütücüydü” dedi, ama şimdi sanal asistanı kullanıyor.)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow