Son Dakika

Siri’ye rakip geldi: Celia

A A

28.03.2020 - 11:32 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Ecevit Bıktım

Huawei 26 Mart tarihinde yaptığı online duyuruları ile birlikte dünyayı adeta kasıp kavurdu ve Huawei sesli asistanı tanıttı. Şirketin P40 serisini sunması ile birlikte çok daha farklı ürünler de geldi. Bunlardan bir tanesi de şirketin sunmuş olduğu sesli asistan özelliğiydi. Celia olarak adlandırılan bu sesli asistan birçok farklı özelliğe sahip.

Siri’ye rakip geldi: Celia

OTA güncellemeleri aracılığıyla telefonlara gönderilecek olan bu sesli asistan ne yazık ki her bölgeye gönderilmeyecek. Dil seçeneği olarak; İspanyolca Fransızca ve İngilizce tercih edilen bu asistan modelinde, Google ile rekabet edilecek

Huawei tarafından sunulacak bu asistanı kullanmak isteyen tüketiciler; “Hey Celia” sesli komutu tercih edebilecek. Bazıları ise telefonlarının güç düğmesine 1 saniye basılı tuttuklarında Celia hizmetine doğrudan ulaşma imkânına sahip olacak. Böylece asistana istenildiği kadar komut verilebilecek. Arama yapma, mesaj gönderme, müzik çalma, çeviri yapma, hatırlatıcı ayarlama ve hava durumunu kontrol etme de dahil olmak üzere birçok özellik bu asistanda bulunuyor.

Şirket tarafından yeni geliştirilen akıllı asistanlar sadece cep telefonlarında kullanılmayacak. Aynı zamanda hoparlör ve diğer cihazlarda da bunların tercih edilmesi bekleniyor. Böylece geniş bir iletişim ağı kurulacak.