SpaceX astronot eğitmeye başladı

SpaceX astronot eğitmeye başladı

SpaceX astronot seçimi konusunda yetkili değil ancak NASA’nın seçtiği astronotlarla yakın temas halinde çalışarak uzay gemisi üzerinde eğitim faaliyetleri yürütüyorlar.

NASA şimdi, daha önce CrewDragon ile uzaya uçacak iki astranotun isimlerini, Michael Hopkins veVictor Glover Jr. olarak duyumuştu. ABD uzay ajansı şimdi iki yeni astronotu daha CrewDragon ekibine dahil etti. Yeni astronotların isimleri ise, Shannon Walker ve Noguchi Soichi.

SpaceX’in Falcon 9 roketi ile fırlatılacak olan CrewDragon kapsülü, içinde insanların seyahat edebilmesi için özel olarak geliştirilmiş bir uzay aracı. Aynı zamanda NASA’nın çok pahalı olan uzay mekiği programını sonlandırmasından sonra, NASA için uzaya ilk defa insan taşıyacak ABD yapımı uzay gemisi. NASA, uzay mekiği programını sonlandırdıktan sonra uzaya astronot göndermek ve indirmek için Rusya’nı Soyuz uzay gemilerini kiralıyordu ve bu uçuşlar/inişler Rusya’da gerçekleşiyordu.

ABD’nin Rusya ile arasının fazlaca gerildiği son 5-6 yılda ise NASA’nın Rusya’ya bağımlılığını sonlandırmak için ABD büyük çaba sarf etmiş, yeni bir uzay gemisi inşa etmesi için Elon Musk ile çalışmaya başlamıştı.

CrewDragon’un tüm testleri başarıyla gerçekleştiği için artık gözler, 2020 sonunda, astronotları uzay istasyonuna taşıyacak olan asıl uçuşta. CrewDragon sorunsuz olarak uzay istasyonuna bağlanıp oradaki astronotları da alarak geri dönebilirse, ABD’de bu tarihi bir an olacak. NASA’nın ve Elon Musk’ın sonraki hedefi ise astronotları Ay’a taşımak. Musk bu amaçla inşa ettiği, apartman boyutundaki dev uzay gemisinin fotoğraflarını her gün Twitter hesabından paylaşmaya devam ediyor. Aynı gemi Ay misyonunda başarısını kanıtladıktan sonra ise Mars’a astronot taşımaya başlayacak.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS