hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SpaceX uzay turizmini farklı bir noktaya taşıdı

  SpaceX uzay turizmini farklı bir noktaya taşıdı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  SpaceX uzay turizmini başlatmak için gerekli çalışmaları tamamladı. Böylece 4 sivil uzayda 3 gün boyunca seyahat etme imkanı buldu.Bugüne kadar ilk defa böyle bir gelişme yaşanıyor. İnsanlığın uzay serüveni Ay yolculuğu ile başladı ve hemen ardından Mars gezegeninde devam ediyor. Şimdi ise artık siviller bile uzayda seyahat edebiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın en büyük uzay şirketlerinden bir tanesi olan SpaceX, Inspiration 4 görevi ile birlikte Pandora’nın kutusunu açmış oldu. Virgin Galactic ve Blue Origin gibi şirketlerin yaptıkları gibi uzayda kısa bir süre kalmayacaklar. Bunun yerine üç gün boyunca Dünyanın etrafında tur atılacak.

  Dünyanın etrafında 3 gün boyunca tur atacak olan bu uzay aracı belgesel haline getirilecek. Orada seyahat eden 4 kişinin yer alacağı belgesel Netflix tarafından kullanıcılara sunulacak. Platform yolculuğu kayıt altına alıyor. Görevin sona ermesi ile birlikte Netflix tarafından Countdown: Inspiration4 Mission To Space isimli belgesel hazırlanmış olacak.

  Birçok kişi bu uzay yarışına katılmak için can atıyor. SpaceX tarafından gerçekleştirilen bu uzay turizmi faaliyeti tüm dünyada yankı buldu. Uzaya çıkan en genç ABD vatandaşı olan Haylel Arceneaux ile birlikte emekli pilot, pilot ve eğitimci statüsünde bazı kişiler katıldı. 4 kişiden oluşan ekip oldukça şanslı.

  Kalkış için Falcon 9 roketleri kullanıldı ve herhangi bir sorun yaşanmadı. Özellikle roket uzaya çıkarken teknik ekibin heyecanını görmek mümkün.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow