Starlink internet erişimi konusunda çığır açacak

Starlink internet erişimi konusunda çığır açacak

Starlink internet erişimi konusunda çığır açacak

SpaceX Starlink uydularının uçakların yanı sıra hareket halindeki arabalara ve teknelere de wi-fi sağlaması için gerekli izinleri aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Elon Musk’ın şirketi, internet erişimi konusunda çığır açabilecek Starlink projesinde de önemli adımlar atıyor. Dünya yörüngesindeki uydularıyla dünyanın en ücra köşelerine bile yüksek hızda internet ulaştırmayı hedefleyen SpaceX Starlink, internet konusunda mevcut şebeklerin yerini almayı amaçlıyor.

Bu yolda önemli adımlar atmaya devam eden SpaceX, süper hızlı uydu interneti uçaklarda test etmeye başlamak için nisan ayında havayolları şirketi Delta ile anlaşmıştı. Başta Delta olmak üzere çeşitli havayolu şirketleriyle bir süredir Starlink internetinin uçaklardaki kullanımını test eden SpaceX, havadan sonra şimdi de kara ve denizde testlere başlamak için gerekli izinleri aldı.

Amerika’nın Federal İletişim Komisyonu (FCC), SpaceX Starlink uydularının hareket halinde uçaklara, arabalara ve teknelere internet bağlantısı sağlaması için yeşil ışık yaktı. Yani bundan sonra Starlink, sadece uçaklara değil deniz taşıtlarına ve kara araçlarına da hareket halindeyken internet bağlantısı sağlayabilecek.

Alçak Dünya yörüngesinde kocaman bir uydu ağı kuran SpaceX, yakın gelecekte bu ağı daha da büyütmeyi planlıyor. Starlink uydularının sayısının 42 bine kadar çıkarılması planlanıyor. Bu sayede dünyanın en uzak köşelerine bile kablosuz yüksek hızda internet götürülebilecek. Starlink şu anda ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya gibi ülkelerin bazı bölgelerine internet sağlıyor.
Ayrıca Rusya işgalinin başlamasının ardından Ukrayna’ya da Starlink desteği sağlanmaya başladı. Ancak şirket bu yılın sonuna kadar Starlink interneti çok daha fazla ülkeye ulaştırmayı hedefliyor.