hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Starlink projesi endişe yarattı

  Starlink projesi endişe yarattı
  expand
  KAYNAKAli Yavuz Şahin

  Starlink uyduları minik boyutlarıyla son derece ekonomik ve kullanışlı uydular. Elon Musk bunları bir Falcon roketine yükleyip, onlarcasını bir seferde yörüngeye çıkarabiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fakat 22 Nisan’da yörüngeye çıkarılan ve dünyanın çevresinde dönmeyen başlayan ilk parti uydular, tüm dünyada UFO paniğine neden oldu. Çünkü arka arkaya ip gibi sıralanıp alçak yörüngede dönen uydular çok parlak ve net seçilebiliyor.

  Görüntüye şahit olan insanlar ise bu görüntüyü UFO istilası sanıyor. Tüm dünyadan gözlemlenebilen bu uydular hala yörüngede dönmeye devam ediyor ve geceleri ışıl ışıl parlıyorlar. Uyduları ilk defa görenler ise Sümer efsanelerindeki Niburu gezegeninin nihayet dünyaya yaklaştığını sanıyor. Efsanelerdeki öncü UFO’ların da dünyanın çevresinde devriye gezmeye başladığını düşünüp panik oluyorlar.

  Sadece birkaç düzine uydunun, dünyanın gece gökyüzünde parlak bir LED şerit gibi dolaşması ise şimdi endişe doğurdu. Elon Musk da yaptığı açıklamayla, uyduların parlaklık seviyesini düşürmek için çalıştıklarını açıkladı. Sorun şu ki, yörüngeye çıkarılan birkaç düzine uydu bile gece vakti panik yaratacak kadar parlıyor. Starlink projesi için yörüngeye 12 bin uydu yerleşecek. Bunun dünya gecelerini mahvedeceğini tahmin etmek zor değil.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üstelik sadeec gökyüzüne bakan çıplak gözler için değil, astronomlar için de bu uydular büyük bir kabus. Bu kadar parlayan uyduların, uzayı takip eden astronomi istasyonlarındaki gözlemleri etkileyeceği uyarısı da yapılıyor.

  Peki, eğer uyduların parlaması engellenemezse ne olacak? Dünyanın etrafını tamamen sararak 7/24 yörüngede dönecek 12 bin uydunun parlaması nedeniyle gökyüzünün taverna neonlarına dönmesi riski var.

  Musk şimdi bu soruna karşı önlem alacaklarını duyurdu. Peki ne yapılacak? Yeni uydular ışığı yansıtmayacak ve güneşten gelen ışığı emecek, uzaydaki sert koşullara da dayanacak siyah, mat bir köpükle kaplanacak. Ancak yine de tartışmalar bitmeyecek gibi görünüyor. Bakalım bu tartışma nereye gidecek zira dünya Musk’ın Starlink projesini zaten çok riskli buluyordu. Uyduların sayısının çok fazla olması ve alçak yörüngede yer alması hem uzay trafiği hem de diğer “pahalı” uyduların sağlığı için riskli görülüyordu. Şimdi bir de gökyüzünde parlayan uydular meselesi, bardağı taşıracak gibi görünüyor.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow