hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Steam, PayPal ve Epic Games o ülkede engelledi

  Steam, PayPal ve Epic Games o ülkede engelledi
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Endonezya hükümeti, Steam, Epic Games, PayPal ve Yahoo dahil olmak üzere bir dizi çevrimiçi hizmete erişimi engelledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurallara uygun olarak, “Özel Elektronik Sistem Sağlayıcısı” olarak kabul edilen şirketler, ülkede faaliyet gösterebilmek için devletin veri tabanına kaydolmak zorunda, aksi takdirde ülke çapında bir yasakla karşı karşıya kalıyorlar. Endonezya şirketlere kurala uymaları için 27 Temmuz’a kadar süre verdi ve o zamandan beri herhangi bir düzenleme yapmayan şirketleri yasakladı.

  Bu gereklilik, ilk olarak 2020’de uygulamaya konulan MR5 adlı kapsamlı bir yasanın parçası. Reuters tarafından belirtildiği gibi, yasalar Endonezya hükümetine belirli kullanıcılar hakkında veri elde etme imkanı yeteneği vermenin yanı sıra şirketleri “kamu düzenini bozan” veya yasa dışı kabul edilen içerikleri kaldırmaya zorluyor. Platformların, “acil” kaldırma taleplerinde harekete geçmek için 4 veya diğer başka herhangi bir içerik olması durumunda 24 saati bulunuyor.

  Dijital haklar grubu Electronic Frontier Foundation‘ın (EFF) 2021 tarihli bir raporu, platformları Endonezya hükümetinin insafına bıraktığı için Endonezya yasalarını “insan haklarını istilacı” olarak nitelendiriyor. Bu ayın başlarında EFF, Endonezya İletişim ve Enformasyon Bakanlığı’na (Kominfo) bir mektup yazarak hükümeti “istilacı içerik denetleme kurallarını yürürlükten kaldırmaya çağırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yasak, Endonezya’daki kullanıcıları ödemeleri işleme koyma ve hatta belirli oyunları oynama imkanından mahrum bıraktı. Niko Partners’ta kıdemli bir analist olan Daniel Ahmad’ın belirttiği gibi, yasaktan etkilenen diğer bazı popüler oyunlar ve hizmetler arasında Origin, DOTA 2 ve Counter-Strike yer alıyor. Bu arada Apple, Microsoft, Google, Amazon, TikTok, Twitter, Netflix ve Spotify geçen hafta lisans almak için kaydoldu ve şu an hepsi kullanılabilir durumda.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow