Suçlular insanları takip etmek için AirTag'leri kullanıyorlar

Suçlular insanları takip etmek için AirTag'leri kullanıyorlar

Suçlular insanları takip etmek için AirTag'leri kullanıyorlar

Apple, Nisan 2021'de kaybolması kolay nesneleri aramaya yardımcı olan AirTag etiketlerini tanıttı. Bir AirTag'in içinde değiştirilebilir bir pil ve oldukça büyük bir hoparlörle birlikte kablosuz modüle sahip bir kart yer alıyor. Bunlar cihazın büyük bir kısmını oluşturuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AirTag'ler en basit senaryoda şu şekilde çalışır: Anahtarlar ve AirTag anahtarlığa takılır. O gün işe geç kalınıyorsa ve anahtarlar evde bir yerde kaybolduysa, iPhone arama modu etkinleştirilir. Ultra genişbant (UWB) teknolojisini kullanan telefon, kişiye AirTag'in bildirimleriyle "sıcak" veya "soğuk" gibi yardımcı yönlendirmelerde bulunur.

Daha karmaşık bir senaryoda AirTag'in sırt çantasına bağlandığını, bir gün metrodan hızla inerken yanlışlıkla çantanın geride bırakıldığı bir senaryo öngörülsün. Çantanın kaybedildiği fark edildiğinde ve iPhone sırt çantasından çok uzakta olduğundan UWB yardımcı olmaz. Bu kez nispeten modern Apple cihazları (iPhone 7 ve daha yeni) Bluetooth kullanarak yakındaki AirTag'i algılar ve yaklaşık koordinatları Apple hesabına iletir. Böylece sırt çantasının nerede olduğunu görmek için Apple'ın Bul hizmeti kullanılabilir. Tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşir; hiçbir şey yüklemeye gerek olmaz. AirTag arama sisteminin çalışması için gereken her şey, yüz milyonlarca kullanıcının iOS'unda zaten yerleşik olarak yer alır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak Bluetooth'un maksimum mesafe aralığının yalnızca birkaç düzine metre olduğu göz önüne alındığında, bu yalnızca iPhone'u olan çok sayıda insanın bulunduğu büyük şehirlerde çalışır. Sırt çantası, tüm sakinlerin Android akıllı telefonlar kullandığı küçük bir kasabaya giderse AirTag'in yerini belirlemek daha zor olacaktır. Bu durumda üçüncü bir algılama mekanizması devreye girer: Aradan birkaç saat geçerse ve AirTag'in herhangi bir iPhone ile bağlantısı yoksa, yerleşik hoparlör ses çalmaya başlar. Öğeyi bulan kişi akıllı telefonunu NFC ile AirTag'e nasıl bağlayacağını öğrenirse, AirTag onlara öğenin sahibinin telefon numarasını söyler.

Teoride AirTag'ler, kaybolması kolay nesnelerin takibi için kullanışlı bir aksesuardır. Teknoloji, koltuğun arkasına düşmüş anahtarlarınızı veya geride bıraktığınız bir çantayı bulmanıza yardımcı olabilir. Geçen yıl boyunca geniş çapta tartışılan faydalı bir uygulamaya bir örnek, uçağa binmeden önce bir bavula AirTag yapıştırmak oldu. Birçok durumda yolcular kayıp bagajlarını havayolu çalışanlarından daha hızlı bulabildiler.

Ancak pratikte cihaz satışa çıktıktan hemen sonra, insanların cihazı yasal olmayan şekillerde kullandıklarına dair raporlar ortaya çıkmaya başladı. Bunlar arasında aleni suç faaliyeti raporları bile vardı. İşte başlıca örnekler:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Almanya'da bir aktivist, AirTag içeren bir zarfı postaladıktan sonra çok gizli bir devlet kurumunun yerini ortaya çıkardı. Pek çok insan, gerçek posta dağıtım yollarını izlemek için böyle bir taktik kullanır. Ancak Alman aktivistin yaptığı gibi bir AirTag kullanmak da mümkün: Eğer birisi gerçek adresini gizli tutmak için posta kutusu kullanıyorsa, içinde AirTag bulunan bir posta gerçek ikameti ortaya çıkaracaktır.
Daha ciddi bir notta, Aralık 2021'de Kanada polisi, suçluların araba çalmak için AirTag'leri kullandığı birkaç olayı araştırdı. Halka açık bir otoparkta bir arabaya bir AirTag yapıştırdılar, onu sahibinin nerede yaşadığını bulmak için kullandılar ve sonra gece arabayı potansiyel tanıklardan uzakta, bir banliyöde park halindeyken çaldılar.

Son olarak, kadınları takip etmek için AirTag'lerin kullanımına ilişkin birçok olay var. Bu durumda failler, kadının arabasına bir AirTag yapıştırıyor veya çantasına koyuyor. Ardından nerede yaşadığını tespit ediyor ve düzenli olarak seyahat ettiği yolları görüyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber