hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Süper bilgisayarlarda AMD EPYC dopingi

  Süper bilgisayarlarda AMD EPYC dopingi
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  AMD destekli süper bilgisayarların sayısı, EPYC işlemcilere yönelik talebin artmasıyla geçen yıla kıyasla 3,5 kat artış gösterdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AMD, Süper Bilgi İşlem Konferansı 2021’de (SC21) veri merkezi işlemcileri ve hızlandırıcıları ile yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) endüstrisindeki varlığını anlattı ve şirkete olan talebi bir kez daha gözler önüne serdi. Sektörün önde gelen firmaları, iklim değişikliği çalışmaları, bilim, tıp ve daha pek çok konuda zorlu iş yüklerini için ihtiyaç duyulan ve ileri teknoloji araştırmaları destekleyen AMD EPYC işlemcileri ve AMD Instinct hızlandırıcıları kullanmaya devam ediyor.

  AMD’ye yönelik artan bu talep en son Top500 listesinde de gösterildi. AMD, şu anda 73 süper bilgisayara güç veriyor ve bu rakam Kasım 2020 listesindeki 21 taneydi. Böylece geçtiğimiz yıla oranla 3 kattan daha fazla bir artış görüldü.

  AMD ek olarak dünyadaki en güçlü on süper bilgisayardan dördüne ve EMEA’daki en güçlü süper bilgisayara da güç sağlıyor. Son olarak sekiz ay önce piyasaya sürülen AMD EPYC 7003 serisi işlemciler, listedeki 75 AMD destekli süper bilgisayardan 17’si tarafından kullanılıyor ve bu şekilde yeni nesil EPYC işlemcilerin her geçen gün biraz daha benimsendiğini ortaya koyuyor.

  Genişleyen Müşteri Tabanı

  AMD, araştırmaları hızlandırmak için ROCm açık ekosistemiyle birlikte AMD EPYC ve AMD Instinct ürünlerinin performansını ve verimliliğini sağlamak için HPC endüstrisinde geniş çapta çalışmalarına devam ediyor. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nın “Frontier” süper bilgisayarına güç veren AMD, dünya çapında mevcut ve gelecekteki araştırmaları desteklemek için gereken bilgi işlem teknolojilerini ve performansı sağlıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow