hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tablet pazarı nihayet yükselişe geçti

  Tablet pazarı nihayet yükselişe geçti
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Tablet pazarı son dönemde işler pek de iyi gitmiyordu. Üst üste dört çeyrekte satışların bir önceki yılın altında kalması, bu pazarda küçülmenin kapıda olduğunu düşündürdü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Neyse ki bu kötü gidişat sonunda tersine döndü. Pazar araştırma şirketi Canalys’in son raporu, tablet pazarının son çeyrekte yeniden yükselişe geçtiğini gösteriyor. 2024’ün ilk çeyreğindeki satışlar bir önceki yılın aynı döneminden yüzde 1 daha fazlaydı.

  Normalde yüzde 1’lik bir artış kayda değer görülmez belki ama dört çeyrek üst üste düşüş yaşayan bu pazarın yeniden yukarı doğru tırmanması dikkat çekti. Öte yandan analistler bu yükselişin önümüzdeki çeyrekte de devam edeceğine inanıyor. Hatta sonraki çeyreklerde daha kayda değer artışların yaşanabileceği düşünülüyor.

  Küresel ekonominin son çeyrekte biraz daha iyiye gitmesiyle birlikte kullanıcıların daha fazla harcama yapmaya başlamasının bu artışta etkili olduğu düşünülüyor. Sonraki çeyreklerde satışların daha da artacağının düşünülmesinin başlıca sebebi ise yeni gelecek tabletler. Bildiğiniz gibi Apple OLED ekranlı iPadler çıkarmaya hazırlanıyor. Öte yandan gelişmekte olan pazarlarda ise 5G destekli tabletlerin çıkışının satışları arttıracağı düşünülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son çeyrekte en çok tablet satan şirket Apple oldu. iPadler sayesinde bu pazarda lider konumda olan Apple’ın pazar payı yüzde 35.6. Onu yüzde 20.2’lik pazar payıyla Samsung takip ediyor. Üçüncü sırada ise Huawei yer alıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow