Tamirinin pek de kolay olmadığı ortaya çıktı

Tamirinin pek de kolay olmadığı ortaya çıktı

Google’ın kısa süre önce tanıttığı yeni amiral gemisi modelleri ABD’de satışa sunuldu. Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL’in satışa sunulmasıyla birlikte yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Google Pixel 2’yi parçalarına ayıran IFixit ekibi telefonun bileşenlerini ortaya çıkardı. Pixel 2’nin parçalanmış haline yukarıdaki görselden göz atabilirsiniz.

Günümüz akıllı telefonlarında olduğu gibi Pixel 2’de farklı üreticiler tarafından geliştirilen pek çok bileşene sahip. Örneğin cihazın yonga seti Qualcomm tarafından üretilirken, batarya bölümü LG, RAM ve depolama Samsung, NFC modülü NXP imzası taşıyor.


Google Pixel 2’yi parçalarına ayıran ekip bu işlemlerin pek de kolay olmadığını belirtiyorlar. Özellikle telefonun ilk sökülme aşamasının fazlasıyla vakit aldığının altı çizilmiş. Ayrıca parçaların bazılarını zarar vermeden sökmenin de çok zor olduğuna değinilmiş.


Hali hazırda günümüz akıllı telefonlarını parçalarına ayırmak zaten meşakkatli bir iş. Fakat bazen üreticiler bu işi daha da zorlaştırmak adına çeşitli hamleler yapabiliyor. Örneğin Apple’da yaptığı bazı tasarımsal değişikliklerle iPhone 7’nin parçalarına ayrılmasını zorlaştırmıştı. Bu durumun teknik servis desteği olmadan parça değişiminin önüne geçmek için yapıldığı düşünülüyor. Tabi ki konu hakkında akıllı telefon üreticilerinden yapılmış net bir açıklama yok. Fakat bir telefonun sökülmesi ne derece zorlaşırsa, kullanıcıların kendi cihazları, kendi tamir etmeleri de o derece güçleşiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS