hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Telekopye, halen kullanımda

  Telekopye, halen kullanımda
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Telekopye grupları, yeraltı forumları da dahil olmak üzere birçok farklı kanaldaki reklamlar aracılığıyla yeni Neandertalleri (Telekopye’yi kullanan dolandırıcılar ) işe alıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu reklamların amacı açıkça belirtiliyor: Çevrimiçi pazarlardaki kullanıcıları dolandırmak. Gelecek vaat eden Neandertallerin, bu “iş” alanında sahip oldukları deneyimler gibi temel soruları yanıtlayan bir başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

  Yeterince yüksek rütbeye sahip mevcut grup üyeleri tarafından onaylanırsa, yeni Neandertaller Telekopye’yi tüm potansiyeliyle kullanmaya başlayabilir.

  Üç ana dolandırıcılık senaryosu bulunuyor: Satıcı, alıcı ve para iadesi. Satıcı senaryosunda saldırganlar satıcı gibi davranır ve şüphelenmeyen kurbanları var olmayan bir ürünü satın almaya ikna etmeye çalışır.

  Kurban ürüne ilgi gösterdiğinde, “satıcı” onu şahsen ödeme yapmak yerine çevrimiçi ödeme yapmaya ikna eder ve meşru bir ödeme sitesi gibi görünen bir kimlik avı web sitesi bağlantısı gönderir.

  Ancak meşru web sayfasından farklı olarak bu sayfa, çevrimiçi bankacılık giriş bilgilerini, kredi kartı bilgilerini (bazen bakiye dahil) veya diğer hassas bilgileri ister. Kimlik avı web sitesi bunu otomatik olarak çalar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alıcı senaryosunda ise saldırganlar alıcı olarak davranır ve hedef alacakları kurbanlar arar. Bir ürüne ilgi gösterir ve sağlanan platform aracılığıyla zaten ödeme yaptıklarını iddia ederler.
  Daha sonra kurbana, dikkatlice hazırlanmış bir kimlik avı web sitesine bağlantı içeren bir e-posta veya SMS mesajı (Telekopye aracılığıyla oluşturulmuş) gönderirler ve kurbanın platformdan parasını alabilmesi için bu bağlantıya tıklaması gerektiğini iddia ederler.

  Senaryonun geri kalanı “satıcı” dolandırıcılığına çok benzer. Geri ödeme senaryosunda saldırganlar, mağdurun geri ödeme beklediği bir durum yaratır ve ardından kurbana kimlik avı web sitesine bağlantı içeren bir kimlik avı e-postası gönderir ve bu da yine aynı amaca hizmet eder.

  Telekopye saldırganları, gruplarının “ispiyoncularla” (örneğin kolluk kuvvetleri veya araştırmacılar) dolu olduğuna inanıyor. Bu nedenle kurallara sadakatle bağlı kalırlar; temelde grubun diğer üyelerinin kimliğini açığa çıkarabilecek derinlemesine sorular sorulmaz. Bu kuralların ihlali sonucunda yasaklı hale gelebilirsiniz. Altın kural: “Daha fazla çalış, daha az konuş”

  Dolandırıcıların ana hedefleri OLX ve YULA gibi Rusya’da popüler olan çevrimiçi pazarlar olsa da ESET, Rusya’ya özgü olmayan BlaBlaCar ve eBay gibi hedefleri ve hatta Rusya ile hiçbir ortak yanı olmayan Jófogás ve Sbazar gibi hedefleri de gözlemlendi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow