hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Temiz hava elde etmenin sırrı çözüldü

  Temiz hava elde etmenin sırrı çözüldü
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Bilim insanları, Güney Okyanusu üzerindeki havanın gezegendeki en temiz hava olmasında yağmur ve bulutların önemli bir rol oynadığını buldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Antarktika bölgesindeki bu okyanus daha az insan etkinliğine sahip olmasına rağmen denizden gelen tuz, rüzgardan gelen toz veya fitoplankton adı verilen küçük bitki benzeri organizmalardan gelen parçacıklar gibi doğal kaynaklardan gelen aerosoller tarafından hala kirli hale gelebiliyor.

  Ancak araştırmacılar, bulutların ve yağmurun Antarktika okyanusunun üzerindeki atmosferi temizlemede önemli bir rol oynadığını söyledi.

  Bilim insanları, bu okyanusun geniş alanlarındaki farklı bulut desenlerini tanıyacak bir bilgisayar programı geliştirmek için yeni nesil uydulardan gelen verileri kullandılar.

  klimin düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığı bilinen bulutlarda özellikle belirgin bal peteği şeklindeki desenleri aradılar. Bu özel bulutların içindeki bal peteği hücreleri, kapladıkları bölgenin aldığı yağış miktarına göre ya “açık” ya da “kapalı” durumda.

  Bilim adamları, bal peteği bulut modeli analizinden elde edilen verileri, Tazmanya’daki Cape Grim gözlemevinin aerosol ölçümleriyle ve ayrıca Meteoroloji Bürosu’nun yağış gözlemleriyle karşılaştırdılar.
  Havanın en temiz olduğu günlerin, bilim adamlarının havadaki aerosol parçacıklarını “temizleyebilecek” ara sıra olsa da yoğun yağmur sağanakları ürettiğinden şüphelendiği açık bal peteği bulutlarıyla ilişkili olduğunu buldular.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow