Son Dakika

TOGG’un maliyeti ne kadar?

A A

11.11.2021 - 10:06 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG uzun bir süredir geliştirme aşamasında. Eğer büyük bir aksilik yaşanmazsa TOGG’un önümüzdeki yıl satışa çıkması bekleniyor. Fakat en kötü senaryoda bile TOGG’un 2023 yılında satışa çıkacağına olan inanç tam.

TOGG’un maliyeti ne kadar?

Peki TOGG’un fiyatı ne kadar olacak? En başından beri sorulan soru bu? Malum şu anda TOGG’un özelliklerine sahip bir elektrikli SUV modelinin fiyatı 1 milyon TL’yi bile aşmakta. Peki Türkiye’nin ilk ve tek yerli modelinin fiyatı ne olacak? Bu fiyat tahmini için öncelikli olarak TOGG’un maliyetini bilmemiz gerekiyor.

Bugün sosyal medyada TOGG’un maliyeti ile ilgili pek çok söylenti vardı. İddialara göre TOGG’un toplam maliyeti yaklaşık olarak 40 bin euro. Yani tek bir TOGG’un yapım aşamasında 40 bin euroluk bir fatura çıkıyor.

Peki maliyeti bile 40 bin Euro olan bir otomobilin Türkiye’deki satış fiyatı kaç TL olacak? Hiç vergileri katmadan direkt olarak güncel kur üzerinden hesapladığımızda dahi 450 bin TL’lik bir etiketle karşılaşıyoruz. Bir de bunun üzerinden vergi alınırsa fiyat zaten 1 milyon TL’yi geçecektir.

Elbette söz konusu TOGG olduğunda bazı vergilerin kapsam dışı kalması ya da düşürülmesi söz konusu olabilir. Bu bağlamda bakıldığında fiyatın 700 bin TL bandına çekileceğini söyleyebiliriz. Tabi ki bu fiyatın dahi çok yüksek olduğu inkar edilemez bir gerçek.

Tabi ki tüm bunların şimdilik bir iddiadan ibaret olduğunu unutmamak gerekiyor.