Tropik Fırtına Artemis 1 kalkışını erteledi

Tropik Fırtına Artemis 1 kalkışını erteledi

Tropik Fırtına Artemis 1 kalkışını erteledi

Çarşamba günü Uzay Fırlatma Sisteminin başarılı bir yakıt doldurma testini tamamladıktan sonra NASA, 27 Eylül’de Artemis 1 ile ilerlemeyi ummuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Artemis 1 kalkışı yine ertelendi! Fırtına cuma gecesi orta Karayipler üzerinde oluştu. Washington Post’a göre, meteorologlar Ian’ın Küba’ya çarpmadan ve ardından Florida Körfez Kıyısı’na gitmeden önce pazar gününe kadar bir kasırga olmasını bekliyorlar.

Cumartesi günü, Ian’ın anakaraya vardığında nereye ineceği belli değil. Devletin ne kadar güçlü bir fırtına beklemesi gerektiği konusunda da belirsizlik var, ancak doğu Körfez Kıyısındaki okyanus sularının mevcut ortalamanın üzerindeki sıcaklığı iyiye işaret değil.

Ian’ın bir kasırgaya dönüşmesi beklentisiyle NASA, SLS’yi Kennedy Uzay Merkezi’nin Araç Montaj Binasının güvenliğine geri dönüş için hazırlamaya karar verdi. Ajans son kararını pazar günü verecek. Tahmin kötüleşirse, geri dönüş pazar gecesi veya pazartesi sabahı erken saatlerde başlayacak. Plan, hava durumunda bir değişiklik olursa NASA’ya başka bir fırlatma girişimi ile ilerleme esnekliği sağlıyor.
Artemis 1, 3 Ekim’den önce uçamazsa, bir sonraki en erken fırlatma penceresi 17 Ekim’de açılacak. VAB’a geri dönüş, NASA’nın roketin uçuş sonlandırma sisteminin pillerini de test edebileceği anlamına geliyor ve bu NASA’ya 17 Ekim ile 31 Ekim arasındaki fırlatma penceresinde daha fazla esneklik sağlayacak