Son Dakika

Twitch insanları hizmet dışı suiistimal nedeniyle yasaklayabilecek

A A

09.04.2021 - 11:20 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Twitch, çevrimdışı veya tamamen diğer platformlarda gerçekleşen suiistimal nedeniyle insanlara karşı disiplin cezaları uygulamaya başlayacak. Şirket, genişletilmiş taciz ve nefret dolu davranış politikası kapsamında insanları hizmet dışı suiistimal nedeniyle yasaklayabileceğini söylüyor.

Twitch insanları hizmet dışı suiistimal nedeniyle yasaklayabilecek

Hizmet, Twitch’in hem içinde hem de dışında gerçekleşen suiistimali hedef almaya devam edecek. Örneğin, bir kullanıcı Twitter’ın yanı sıra platformunda bir yayıncıyı taciz ediyorsa bu durum devreye girecek. Güncellenen politika, Twitch’te hiç gerçekleşmeyen suiistimalle mücadele etmek için ikinci bir kategori ekliyor.

Sosyal platform, “topluluğumuza zarar verme potansiyeli en yüksek davranışlara” odaklanarak “bu eylemler tamamen Twitch dışında gerçekleşse bile, Twitch topluluğu için önemli bir güvenlik riski oluşturan ciddi suçlara” karşı önlem alacağını söylüyor. Bunlar arasında ölümcül şiddet ve şiddet içeren aşırılık, terör eylemleri, açık veya inandırıcı kitlesel şiddet tehdidi, küçüklerin cinsel istismarı ve cinsel saldırı ve taciz bulunmakta. Twitch, yüz yüze bir Twitch olayına veya şirkete ve personeline yönelik tehditler gibi, önlem alacağı başka örnekler verdi.

Şirket, bir blog yazısında, bu tür eylemlerin araştırılmasının tipik olarak çok daha karmaşık olduğunu ve Twitch’te meydana gelen suiistimalden daha fazla kaynak gerektirdiğini yazdı. Sosyal platform, “Twitch dışında gerçekleşen davranışlar için, ilerlemeden önce ilgili kanıtları paylaşmak için kolluk kuvvetlerine ve diğer hizmetlere daha fazla güvenmeliyiz” dedi. Şirket daha sonra politikayı daha fazla suiistimal türünü kapsayacak şekilde genişletebilir.

Platform dışında gerçekleşen “ciddi, açık suiistimal” konusunda geçmişte harekete geçtiğini, ancak şimdiye kadar ölçeklenebilir bir yaklaşımı olmadığını belirtiyor. Twitch, platform dışı suiistimal raporlarına yanıt vermesine yardımcı olması için üçüncü taraf bir soruşturma hukuk bürosu kurdu. Bu tür eylemleri bildirmek için özel bir e-posta adresi oluşturdu: OSIT@twitch.tv. Sosyal platform, e-posta adresine gönderilen her şeyin gizli tutulacağını ve yalnızca az sayıda Twitch çalışanı ve hukuk firması ile paylaşılacağını söylüyor.