Son Dakika

Twitch oyun satışını sonlandırıyor!

A A

23.11.2018 - 11:15

Oyun yayınları ile bilinen Twitch, yaklaşık olarak 1.5 yıldır verdiği oyun satışı hizmetini sonlandıracağını açıkladı. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

Twitch oyun satışını sonlandırıyor!

Oyun dünyasını yakından takip edenlerinde bileceği üzere Twitch, oyuncuların canlı yayınlar açıp oyun oynadıkları bir platform. Şu anda canlı oyun yayınları tarafında Twitch’in rakipsiz olduğunu söylemek çok yanlış olmayacaktır.

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce de YouTube, oyunculara özel bir kanal açmış ve bu kanal için hayli başarılı bir uygulama da yayınlamıştı. Fakat YouTube Gaming çok tutmayınca, uygulama desteğinin kesilmesine karar verildi. Böylece Twitch’in bu alandaki üstünlüğü YouTube tarafından da kabul görmüş oldu.

Uzun bir süre yoluna yalnızca oyunlar için canlı yayın yapılan bir platform olarak devam eden platform, geçtiğimiz yıl Nisan ayında oyun satışına da başlamıştı. Platform üzerinden canlı olarak izlediğiniz bir oyunu ya da oyun içi eşyasını video esnasında alt kısımdaki linklerden satın alabiliyordunuz. Böylece yayını yapan kişi de bu satışlardan belli bir pay alıyordu.

Canlı yayın platformu tarafından yapılan açıklamada mevcut oyun satışlarının 27 Kasım itibariyle sonlandırılacağı belirtildi. Oyun satış desteğinin neden sonlandırıldığına ilişkin net bir açıklama ise yapılmadı.

Öte yandan şimdiye kadar canlı yayın esnasında oyun ya da oyun içi ekipman alan izleyicilerin, haklarının saklı tutulacağı da belirtildi. Bir başka değişle oyun satın alanlar, oyunu oynamaya devam edebilecekler.