Twitter paylaşımları sansür nedeniyle kaldırılabiliyor

Twitter paylaşımları sansür nedeniyle kaldırılabiliyor

Twitter paylaşımları sansür nedeniyle kaldırılabiliyor

Twitter paylaşımları sansür tehlikesi ile karşı karşıya. Peki ne oldu da aniden böyle bir iddia ortaya atıldı. Hadi gelin konu ile ilgili bütün detaylara birlikte göz atalım.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Twitter hiç şüphesiz büyük bir güç haline geldi. Sosyal medya siteleri günümüzün en büyük güçleri içerisinde yer alıyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda Arap baharı ile birlikte birçok ülkede hükümetler devrilmişti. Bu nedenle sosyal medyanın çok ciddi bir gücü var.

Twitter ise böyle bir gücü belki de en fazla elinde bulunduran şirket olarak karşımıza çıkıyor. Böyle bir durum aynı zamanda tüm okların oraya doğru yönelmesine neden oluyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay bunu çok daha net bir şekilde ortaya çıkardı. Görünen o ki Twitter istediği paylaşımları sansürleyebiliyor.

Kudüs yakınlarındaki protestolar bir gazeteci tarafından canlı haber olarak Twitter üzerinden paylaşılıyordu. Fakat hiç anlaşılmayan bir şekilde bu paylaşım Twitter tarafından kapatıldı. Kimse ne olduğunu tam olarak anlayamadı. Ancak sadece bu paylaşım değil aynı zamanda paylaşımı yapan Twitter hesabı sansürlendi.

Bu hesap paylaşımdan sonra “Twitter medya politikasını ihlal ettiği için geçici olarak kullanılamıyor” ibaresini aldı. İşin aslına bakacak olursak Twitter burada kendi medya politikasını uyguladı. 2017 yılında sosyal medya devi böyle bir hakkı olduğunu duyurmuştu.

Ayrıntılı olarak incelendiğinde Twitter platformunun aslında istediği paylaşımları engelleme yetkisinin olduğu görülüyor Twitter politikalarını ihlal eden bütün paylaşımlar kaldırılabilir.