Uzayla yapılmış ilk telefon görüşmesi gerçekleşti

Uzayla yapılmış ilk telefon görüşmesi gerçekleşti

Uzayla yapılmış ilk telefon görüşmesi gerçekleşti

Birleşik Krallık merkezli Telekom şirketi, uzayla ilk telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini iddia ediyor. Eğer şirketin bu iddiası kabul görürse, sıradan bir akıllı telefonla uzayla iletişim kurabilen ilk şirket olarak tarihe geçecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şirketin bu iddiası kabul görürse diyoruz çünkü şirketin uzayla ilk görüşme olarak lanse ettiği bu görüşme, Uluslararası Uzay İstasyonu ile ya da uzaydaki başka bir istasyon ile gerçekleştirilmedi. Bunun yerine yörüngede bulunan bir test uydusundan gelen arama, 5G bir telefonla cevaplandı. Bu elbette etkileyici bir gelişme olsa da uzayla yapılan ilk telefon görüşmesi olarak kabul görüp görmeyeceğini zaman gösterecek.
Uydu şirketi AST SpaceMobile’in alçak Dünya yörüngesinde yer alan Blue Walker 3 adlı test uydusundan yapılan arama, Hawaii’de bulunan Telekom çalışanı José Guevara tarafından cevaplandı. José Guevara, bu görüşmeyi Samsung Galaxy S22 ile gerçekleştirdi. Böylece 5G destekli herhangi bir akıllı telefon ile böyle bir görüşmenin gerçekleştirilebileceğini gözler önüne sermiş oldu.

Yörüngedeki en büyük telekomünikasyon uydusu olarak tanımlanan Blue Walker 3 aynı zamanda önemli bir gelişmeye daha imza attı. Sadece mobil aramayı değil mobil interneti de test eden uydu, son testler sırasında kendi hız rekorunu kırdı.

Uydu bağlantısı ile yapılan bağlantıda, indirme hızı 14 Mbps’ye ulaştı. SpaceX’in Starlink projesinde olduğu gibi İngliz Telekom şirketi de bu projeyle dünyanın en ücra köşelerine bile kablosuz internet götürmeyi hedefliyor.

SpaceX bunu çok sayıda uydu fırlatıp dünyanın etrafında bir uydu ağı kurarak yaparken, Telekom şirketleri, daha az sayıda ama çok daha güçlü uydularla bunu başarmayı planlıyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber