hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Windows 11 önemli bir güvenlik açığın ile boğuşuyor

  Windows 11 önemli bir güvenlik açığın ile boğuşuyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Görünüşe göre Windows 11 üzerindeki güvenlik açığında verilerin sızdırılması mümkün. PNG resim verileri tamamen silinmediği için, kırpılan resimlerin bir kısmının kurtarılması ve potansiyel olarak hassas verilerin ele geçirilmesi mümkün oluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araştırmacı David Buchanan tarafından da doğrulanan sistem açığına göre gizli bilgileri çıkarabilirsiniz. Sorun, optimize edilmiş resimler dahil bazı PNG dosyalarını etkilemiyor. Ayrıca, kırpılan resmi bir resim düzenleme aracında başka bir dosya olarak kaydederek kullanılmayan verileri silebilirsiniz. JPEG dosyaları da orijinal ekran görüntüsünden veri bırakıyor. Kimsenin dikkat etmediği bu detaydan dahi veri hırsızlığı yapılması ise tepki topladı.

  Microsoft’tan yorum yapması istendi ancak henüz konu ile ilgili bir bilgi yok. BleepingComputer’a yaptığı açıklamada Microsoft, güvenlik raporlarını “incelediğini” ve kullanıcıları korumak için “gerektiğinde harekete geçeceğini” söyledi.

  Buchanan ve programcı Simon Aarons kısa süre önce Google Pixel telefonlardaki İşaretleme ekran görüntüsü özelliğinde ciddi bir “aCropalypse” kusuru bulmuştu. Google, o zamandan beri Mart güncellemesiyle (artık Pixel 6 telefonlarını kapsayacak şekilde genişletildi) güvenlik açığını yamalamış olsa da, düzeltme yalnızca yamayı yükledikten sonra oluşturulan görüntüleri ele alıyor.

  Microsoft’un ilgili bir Windows 11 güncellemesi yayınlaması koşuluyla, mevcut görüntülerde aynı sorun olabilir. Şirket özellikle güvenlikle ilgili sorunları düzeltmek için aktif adımlar atacaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow