hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  X.AI Corp, 18 milyar dolara ulaştı

  X.AI Corp, 18 milyar dolara ulaştı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Elon Musk’ın yeni yapay zeka şirketi X.AI Corp, daha fon toplama aşamasında pek çok rakibini geride bıraktı ve 18 milyar dolara ulaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elon Musk, aslında yıllardır yapay zeka alanında önemli adımlar atıyor. Hatta kendisi, bugün yapay zeka alanında tüm dengeleri değiştiren OpenAI’ın da kurucularından. Ancak Musk fikir ayrılıkları sebebiyle yıllar önce OpenAI’dan ayrıldığı için, bugün ChatGPT’nin yakaladığı başarıdan herhangi bir pay alamıyor. Dahası bu teknolojiler üzerinde bir kontrolü de yok. Ancak Musk bu durumu tersine çevirmeye hazır görünüyor. Zira kendisi şu aralar kendi yapay zeka şirketini kurmakla meşgul.

  X.AI Corp adını taşıyan bu yapay zeka şirketi için fon toplamaya çalışan Elon Musk, bu konuda epey yol kat etmiş gibi görünüyor. Bloomberg’in haberine göre X.AI Corp, fonlanma sürecini bu hafta tamamlayacak. Bu sürecin sonunda şirketin değerinin yaklaşık 18 milyar doları bulacağı söyleniyor. Bu şirketin 18 milyar dolar fon aldığı anlamına gelmiyor. Bloomberg’in içeriden aldığı bilgilere göre şirket şu ana kadar yatırımcılardan yaklaşık 6 milyar dolar topladı. Ancak bu 6 milyar dolarla yapılabileceklerin potansiyeli, şirketin değerinin çok daha yüksekten belirlenmesini sağlıyor. Yani şirket her ne kadar 6 milyar dolar yatırım almış olsa da piyasa değeri 18 milyar dolar civarında olacak gibi duruyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  X.AI Corp’un bu kadar yüksek rakamlara ulaşabilmesinin iki temel sebebi bulunuyor. Birincisi elbette Elon Musk. Bugüne kadar Tesla ve SpaceX gibi girişimlerle yatırımcılara milyarlarca dolar kazandıran Musk, son dönemde prestij kaybetmiş olsa da yatırımcıların güvendiği bir isim olmaya devam ediyor. İkinci sebep ise Musk’ın Twitter/X’e sahip olması. Bir yapay zekanın gelişmesi için ihtiyaç duyduğu başlıca şey veri. X bu konuda eşsiz bir kaynak sunuyor. Bu da şirketi diğer yapay zeka girişimlerinin önüne koyuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow