hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  X artık bu özelliğe sahip olmayacak

  X artık bu özelliğe sahip olmayacak
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  X, bazı kullanıcıların belirli bir hedef kitleye gönderi göndermesine olanak tanıyan gizlilik odaklı araçta aksaklıkları gördükten aylar sonra Circles’ı kapatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Daha önce Twitter olarak adlandırılan Elon Musk’a ait şirket Perşembe günü, Circles’ın 31 Ekim’e kadar devre dışı bırakılacağını söyledi.

  X, bir gönderisinde şunları yazdı: “Bu tarihten sonra Çevrenizle sınırlı yeni gönderiler oluşturamayacaksınız ve Çevrenize kişi ekleyemeyeceksiniz.” Şirket, “Ancak insanları takip etmeyi bırakarak onları Çevrenizden çıkarabileceksiniz” diye de ekledi. Takipten vazgeçildiğinde, daha önce bir Çevrenin parçası olan kullanıcılar “artık geçmiş Çevre Gönderilerinizi göremez” uyarısı alacak. Instagram’ın Yakın Arkadaşlar hikayelerine benzeyen bu özellik, platformun Twitter olarak adlandırıldığı Ağustos 2022’de ve Tesla milyarderinin şirketi devralmasından önce resmi olarak kullanıma sunuldu.

  Şirket, özelliğin lansmanından sonra yaptığı açıklamada, “Twitter Circle, seçilen kişilere Tweet göndermenin ve düşüncelerinizi daha küçük bir kalabalıkla paylaşmanın bir yoludur” demişti. Daha sonra, “Twitter Çevrenizde kimlerin olacağını siz seçebileceksiniz ve yalnızca sizin eklediğiniz kişiler çevrede paylaştığınız Tweetlere yanıt verebilir ve onlarla etkileşime geçebilir” diye belirtmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ancak daha sonra Nisan ayında, bir yazılım hatası, bazı kullanıcıların özel gönderilerini diğer takipçilere ve Çevrelerinin parçası olmayan yabancılara ifşa etti ve yaygın gizlilik endişelerine yol açtı. Bu durum da özelliğin sonunu getirdi.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow