hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Xiaomi’nin gelirleri eriyip gitti

  Xiaomi’nin gelirleri eriyip gitti
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Son dönemde tüm dünyada etkilerini hissettiren küresel ekonomik kriz, teknoloji dünyasında da derin yaralar açmaya devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bildiğiniz gibi 2022’nin başından beri pek çok teknoloji şirketi değer kaybetmiş durumda. Buna bağlı olarak kemer sıkma politikalarını devreye sokan şirketler de toplu işten çıkarmalar da sıkça yaşanmaya başladı. Teknoloji şirketlerini bu krize sürükleyen ise küresel finansal krize bağlı olarak hem satışların hem de reklam gelirlerinin düşmesi oldu. Telefon üreticileri işin reklam kısmından büyük ölçüde muaf olsa da satışlardaki düşüş onların da belini büktü. Bunların en belirgin örneklerinden biri de Çinli telefon üreticisi Xiaomi.

  Pandemi sonrası ortaya çıkan finansal kriz tüm dünyada etkilerini hissettirmeye başlamadan önce akıllı telefon pazarında hızla büyüyen ve Samsung, Apple gibi devlere rakip olacak noktaya ulaşan Xiaomi, son dönemde ise hızla kan kaybediyor. Şirketin telefon satışları önceki yıllarda kıyasla ciddi anlamda düşmüş durumda. Bu da şirketin gelirinin eriyip gitmesine sebep oldu.

  Xiaomi’nin akıllı telefon satışları Çin’de yüzde 24’lük bir düşüş yaşarken, yurt dışında bu oran yüzde 28’e kadar yükseldi. Üstelik şirketin satış rakamları sadece akıllı telefon pazarında değil, faaliyet gösterdiği neredeyse tüm alanlarda düşüş yaşadı. Böyle olunca şirketin son çeyrekteki geliri de ciddi bir darbe yedi. Açıklanan rakamlar, şirketin son çeyrekteki gelirinin bir önceki yıla kıyasla yüzde 19 düşüş yaşadığını gösteriyor ki bu da bu büyüklükte bir şirket için çok sık rastlayabileceğimiz bir tablo değil.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akıllı telefon pazarı şirket için kârın sürekli geriye gittiği bir girişime dönüşmüş olsa da şirket farklı alanlara yatırım yaparak bu gidişatı tersine çevirmeyi hedefliyor. Xiaomi’nin gözünü diktiği pazar ise son dönemde hızla büyüyen elektrikli otomobil pazarı. Son dönemde bu alana önemli yatırım yapan şirket, elektrikli otomobilinin ilk prototipini önümüzdeki yıl sergilemeye hazırlanıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow