Y kuşağı akıllı cihazlarda güvenlik endişesi taşıyor

Y kuşağı akıllı cihazlarda güvenlik endişesi taşıyor

Y kuşağı akıllı cihazlarda güvenlik endişesi taşıyor

Güvenlik araştırmacıları temel dijital alışkanlıkları ve akıllı ev cihazlarının kullanımını araştırdığı küresel bir anket yayınladı. Ankete göre akıllı cihazlarda güvenliğe en çok, Y Kuşağı önem veriyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akıllı güvenlik sistemleri ve akıllı kilitler gibi bazı segmentlerin bulunduğu pazarın 2030 yılına kadar sırasıyla 106.3 milyar $ ve 13.1 milyar $’a ulaşması bekleniyor. Hazırlanan bir rapora göre, bu akıllı cihazların kullanımının genişlemesinin, kullanıcıların güvenlik ve koruma sorunlarına yönelik tutumlarını nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.

Akıllı ev cihazlarının kullanımını ve güvenliklerine yönelik tutumlarını araştıran yeni bir ankete göre, bu ekipmana sahip tüketicilerin neredeyse yarısının (%48), kendisini siber güvenlikten sorumlu hissettiğini ortaya koyuyor. 25-34 yaşlarındaki Y kuşağı , evlerindeki akıllı cihazların korunmasına en çok önem veren nesil olarak karşımıza çıkıyor.

Siber saldırıya uğrama korkusu. evdeki akıllı cihazların korunma sorumluluğunu kabul etme isteğini yaratıyor. Ankete göre Türkiye’deki kullanıcıların yarısından fazlası (%57) ev ağlarının saldırıya uğramasından ve Wi-Fi yönlendirici veya internete bağlı kamera sisteminin onları gözetlemesinden endişe ettiğini belirtiyor. Ayrıca Türkiye’deki kullanıcıların yaklaşık dörtte biri güvenlik ve koruma konusunda oldukça endişeli olduklarını kabul ediyor. Bu nedenle, izleme/güvenlik sistemi kullanıcılarının %22’si akıllı cihazlarının güvenliği ve korunması konusunda “çok endişeli” olduklarını söylüyor. Ayrıca %60’lık kısmın da ya “endişeli” ya da “biraz endişeli” olduğu görülüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akıllı Aydınlatmalar Listenin Sonunda

Endişe verici akıllı cihazların listesi, bebekleri ve evcil hayvanları izlemek için internete bağlı kameraları ve akıllı kapıları ve kilitleri de içeriyor; %22 ve %25’lik kesim, güvenliklerinin kendilerine göre “çok endişe verici bir konu” olduğunu söylüyor.

Kullanıcıların en az sorun yaşadığı cihazlar arasında ise internete bağlı elektrikli süpürge gibi akıllı temizlik cihazları yer alıyor. Kullanıcıların %36’sı güvenliğinin kendilerini hiç ilgilendirmediğini söylüyor. Listenin sonlarında se ise iklim kontrol sistemleri (%26) ve akıllı aydınlatmalar (%39) görülüyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber