Yeni bir suç dünyası mı oluşuyor?

Yeni bir suç dünyası mı oluşuyor?

Yeni bir suç dünyası mı oluşuyor?

Interpol, MetaVerse’ün hayata geçirilmesiyle birlikte bu sanal evrende yeni bir suç dünyasının oluşmasından endişe ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

MetaVerse bugün hala hayal edildiği halinden epey uzakta olsa da bu sanal evrenin yakın gelecekte tam anlamıyla hayata geçirileceğine artık kesin gözüyle bakılıyor. Özellikle Meta bu sanal evreni gerçeğe dönüştürmek için varını yokunu ortaya koyuyor. Paylaşılan son rakamlara göre Meta bu projeye şimdiden 36 milyar dolar harcamış durumda.

Üstelik bu hayali gerçeğe dönüştürmek için yatırım yapan tek şirket Meta de değil. Apple ve Microsoft gibi şirketler de MetaVerse’ün gerçeğe dönüşmesini sağlayacak teknolojilere önemli yatırımlar yapıyor. Yani anlayacağınız önünde sonunda bu evren hayatımıza girecek. Peki ama bu evrenle birlikte hayatımıza başka neler dahil olacak? Interpol’a göre bu şeylerden biri yeni bir suç dünyası olacak.

Interpol, siber dünyada işlenen suçlara odaklanan son raporunda, MetaVerse’ün hayata geçirilmesiyle birlikte oluşabilecek yeni kriminal faaliyetlere dikkat çekti. İlk olarak bu sanal evrenin, gerçek dünyadaki suçlar için kullanılabileceğine dikkat çekildi. Örneğin bir soygun ya da saldırı gerçekleştirmek isteyen bir grup suçlu, öncesinde bu sanal evrende bir araya gelerek, suçu gerçekleştirecekleri mekanın simulasyonu içinde operasyonlarının tatbikatını gerçekleştirebilirler. Bunun gibi gerçek dünyada karşılığı olan pek çok suç için bu sanal evrenden faydalanılabilir.

Öte yandan Interpol, bu evrenin hayata geçirilmesiyle birlikte siber suçlara da yenilerinin ekleneceğini düşünüyor. Özellikle çocuklara yönelik siber suçların artmasından endişe ediliyor.