Yeni görseller ile gündeme oturdu

Yeni görseller ile gündeme oturdu

Yeni görseller ile gündeme oturdu

NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA), James Webb Uzay Teleskobu’ndan hem bakması büyüleyici hem de evren hakkındaki bilgimizi ilerleten etkileyici bir görüntü elde etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

James Webb Uzay Teleskobu sunduğu içerikler ile fazlasıyla gündeme gelmişti ve uzaydan yakaladığı en son yeni görseller ile de gündeme oturdu. Aşağıdaki görsel, “çubuklu” gökada olarak adlandırılan çubuklu sarmal gökada NGC 5068’e ait. Teleskobun MIRI (Orta Kızılötesi Enstrüman) ve NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) sensörlerinden alınan kızılötesi çekimlerden oluşan bir kombinasyon görüntüsü.

Bu sensörlerin yakaladığı şey, Başak takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 20 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir galaksi ve JWST, yıldızları doğdukları anda çevreleyen toz ve gazın arkasını görebildiğinden, cihaz özellikle bunları gösteren görüntüler üretmek için uygun.

Bileşik oluşturan iki ayrı görüntüye bakıldığında, galaksinin farklı katmanları da ortaya çıkıyor. Gizmodo’nun da belirttiği gibi, MIRI sensörünün ürettiği görüntü, galaksinin yapısının ve yeni oluşan yıldızları temsil eden parlayan gaz kabarcıklarının bir görünümünü sağlıyor.

NIRCam’den alınan ikinci görüntü, ön plandaki büyük bir yıldız kümesine odaklanıyor. Bu arada bileşik, hem bölgedeki muazzam miktardaki yıldızları hem de henüz “doğan” yıldızların öne çıkan özelliklerini gösteriyor. Uzay ile ilgili öğreneceğimiz daha çok şey var ancak James Webb uzat teleskobundan her bir içerik daha fazla şey sunuyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber