hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YouTube önerileri çocukların üzerinde kötü etkiye sahip

  YouTube önerileri çocukların üzerinde kötü etkiye sahip
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Yeni bir rapora göre YouTube önerileri, küçük çocukları okullarda silahlı çatışmalar ve diğer silahlarla ilgili içeriklerle ilgili videolara yönlendiriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kâr amacı gütmeyen bir izleme grubu olan Tech Transparency Project’e (TTP) göre, YouTube’un öneri algoritması “video oyunlarıyla ilgilenen erkekleri okul silahlı saldırı sahnelerine, silahların nasıl kullanılacağına ve değiştirileceğine ilişkin talimatlara ve diğer silah merkezli içeriğe yönlendiriyor”.

  Raporun arkasındaki araştırmacılar, 9 yaşında iki erkek ve 14 yaşında iki erkek çocuğu olarak poz veren dört yeni YouTube hesabı oluşturdu. Tüm hesaplar, Roblox, Lego Star Wars, Halo ve Grand Theft Auto gibi popüler video oyunlarıyla ilgili içerik oynatma listelerini izledi. Araştırmacılar daha sonra geçen Kasım ayında 30 günlük bir süre boyunca hesapların tavsiyelerini takip ettiler.

  TTP, “Çalışma, platformun atış ve silahlarla ilgili içeriği tüm oyuncu hesaplarına aktardığını, ancak YouTube tarafından önerilen videolara tıklayan kullanıcılara çok daha yüksek bir hacimde” yazdığını yazdı.

  “Bu videolar, okul silahlı saldırılarını ve diğer toplu silahlı saldırı olaylarını tasvir eden sahneler içeriyordu; silahların bir insan vücuduna ne kadar zarar verebileceğinin grafik gösterimleri; ve bir tabancayı tam otomatik bir silaha dönüştürmek için nasıl yapılır kılavuzları gibi kötü örnek olabilecek öneriler mevcuttu.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow