hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  YouTube politikasında değişiklikler yapıyor

  YouTube politikasında değişiklikler yapıyor
  expand

  YouTube geçen yılın sonlarında uygulamaya yeni küfür kuralları koymuştu. Platform şimdi orta düzeyde küfür kullanımına izin verecek daha az kısıtlayıcı bir politikanın ana hatlarını çizen bir güncelleme sundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İlk olarak Kasım ayında uygulamaya konulan orijinal politika, “güçlü” veya “ılımlı” küfürler arasında az ayrım yaparak, ilk birkaç saniye içinde kaba dil kullanan herhangi bir videoyu reklam için uygun değil olarak işaretleyecekti.

  Birçok içerik oluşturucu, güncellenen politikadan önce yayınladıkları videoların para kazanma durumunu kaybettiğini iddia ettiğinden, politika geriye dönük olarak da geçerliydi denebilir. Şimdi YouTube, bazı küfürlere izin veren ince ayarlı bir dizi kuralla rotayı tersine çeviriyor.

  Artık bir videonun ilk yedi saniyesinde renkli bir dil kullanan içerik oluşturucular, bazı koşullarla reklam yayınlamaya hâlâ uygun olarak işaretlenecek. Küfür “orta” ise video herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmaz ancak bu açılış saniyelerindeki güçlü küfür, videonun yalnızca “sınırlı reklam” almasına neden olabilir.

  Orijinal kurallara göre, bu senaryoların her ikisi de bir videonun para kazanma özelliğinin tamamen kaldırılmasına neden olurdu. İçerik oluşturucular, reklam gelirlerini kaybetme korkusu olmadan ilk yedi saniyeden sonra daha sık küfür edebilecekler, ancak YouTube, aşırı küfür etmenin içeriği para kazanma veya sınırlandırma riskiyle karşı karşıya bırakacağını belirtiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow