Youtube'ta yer alan kanallar da vergi ödeyecek!

Youtube'ta yer alan kanallar da vergi ödeyecek!

Youtubeta yer alan kanallar da vergi ödeyecek
expand

Youtube kanalları, Maliye Bakanlığı’ nın yeni düzenlemesi kapsamında vergiye tabi tutulacaklar.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Vergi ödemeksizin yıl boyunca oldukça yüksek miktarlarda kazanç sağlayan bazı Youtube kanalları nedeniyle gündeme gelen bu konu, resmiyete taşınmaya hazırlanıyor. Youtube üzerinden veya DailyMotion gibi video izleme platformları üzerinden kazanç sağlayan video içerik üreticileri için, vergi dairelerinin yolu göründü.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama kapsamında, video izleme platformları üzerinden gelir elde eden ve herhangi bir şirket altında olmaksızın son derece ciddi miktarlarda paraların kazanıldığı, bu kapsamda da bu kazançların vergiye tabi tutulması gerektiği aktarıldı.

Yapılacak düzenleme ile beraber, belirli bir limitin üzerinde kazanç sağlayan Youtube kanalları, vergi mükafiyeti altına girecekler. Durumdan kaçınmak için bir çok Youtube kanalı sahibinin hesaplarını K.K.T.C ye taşıması sorusunun sorulması üzerine de, bu kazançlarından vergi ödemek zorunda olan herkes için geniş çaplı bir çalışmanın başlatıldığı bilgisi paylaşıldı.

Üstelik ülkemizde Youtube kanallarıyla ciddi paralar kazanan; Burak Oyunda, Cem Yılmaz, Ruhi Çenet Videoları ve diğer bilimum büyük kitleli kanalların yıllık gelirinin 7 Milyon TL üzerinde olduğu bilgisi de aktarıldı. Eğer devlet bu kanallar üzerinden vergi almış olsaydı, kasasına tam 2 Milyon TL bir nakit girdisi sağlayacaktı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Yapılacak olan düzenleme kapsamında, Youtube kanalları da vergi ödeyecekler ve devlet buradan alınması gerekli gördüğü vergiyi almış olacak. Tabi burada bir garip durumda bulunuyor. Yıl içerisinde çok ciddi rakamlar kazanmayan orta halli kanalların vergilendirmesi nasıl olacak? Bu vergilendirme çalışması ne zaman resmiyete girecek? Tüm bunların cevabını takipte kalıyor, sizlere ulaştırıyor olacağız.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow