hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  10 Suriye askeri Türkiye'ye sığındı

  10 Suriye askeri Türkiyeye sığındı
  expand

  Suriye'nin Azmarin kasabasında süren çatışmalardan kaçan 10 Suriye askeri, Asi nehrini yüzerek geçip Hatay'ın Altınözü ilçesine bağlı Hacıpaşa beldesindeki hudut birliğine sığındı.

  Askerler, Esad güçleriyle birlikte Azmarin kasabasında muhaliflerle çatışıyordu. Önceki gece Asi nehri üzerinden Türk tarafına geçip silahlarıyla birlikte 2'nci hudut birliğine teslim oldu.

  Esad ordusundan kaçan askerlerden 2'sinin yaralı olduğu öğrenildi. Yaralı asker, hastanede tedavi edildikten sonra jandarma tarafından teslim alındı. Ve Altınözü ilçe jandarma karakoluna götürüldü.

  İlk ifadelerinde sınırda yaşananları anlatan Suriyeli askerler, can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle Türkiye'ye siyasi sığınma talebinde bulundu. Hatay Valiliği de konuyu Dışişleri Bakanlığı'na bildirdi.

  Suriye'nin diğer bölgelerinde de muhalifler ile Esad güçleri arasındaki çatışmaları sürüyor. Son 24 saatte, İdlip kenti ve yakınlarında yaşanan çatışmalarda yaralanan 23 Suriyeli, yakınlarının yardımıyla Hatay'ın Reyhanlı ve Altınözü ilçeleri sınırına getirildi.

  Aralarında Suriye ordusundan ayrılıp muhaliflere katılan askerlerin de bulunduğu yaralılar, ambulanslarla alınarak Hatay'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. 23 suriyelinin şarapnel parçalarından yaralandıkları belirtildi.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow