14 Mart Tıp Bayramı mesajları... Güzel Tıp Bayramı sözleri ve resimli mesajları

Resimli 14 Mart Tıp Bayramı mesajları ve sağlık çalışanları için güzel sözler dünyanın corona virüsü ile mücadele ettiği dönemde sağlık çalışanlarının önemine vurgu yapmak isteyen birçok kişi tarafından paylaşılmaya devam ediyor. İşte dileyen herkesi paylaşabileceği 14 Mart Tıp Bayramı sözleri ve mesajları...14 Mart Tıp Bayramı mesajları için hazırlanmış olan örnekler ve dileyen kullanıcıların paylaşabilecekleri sözler şöyle...

Gerektiğinde bizim için bireysel yaşamlarından fedakarlıklar yapan her dönem yanımızda olan tüm sağlık personelimizin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun. İyi ki varsınız...

Corona salgını ile mücadele ettiğimiz şu dönemde en büyük destekçimiz ve güvencemiz olan tüm doktorlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun. Bizi Türk hekimlerine emanet edin...

Gece-gündüz, kar-çamur, bayram-tatil demeden büyük bir özveriyle insanların sağlıklı ve daha sağlıklı yaşaması için ellerinden gelen her türlü çabayı esirgemeyen, sunan verilen görevleri zamanında ve tam yapan tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlarım.

Bir can kurtarmaktan, bir hayatı iyileştirmekten daha önemli ne olabilir... İyi ki varsınız... Tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlar her zaman destekçileri olduğumu belirtmek isterin... Gününüz kutlu olsun.

Karşılaştığınız türlü güçlüklere rağmen, kutsal mesleğinizin icrasında yurttaşlarımızın sağlık sorunlarının çözümüne yönelik insanüstü gayretiniz bizler için iftihar kaynağıdır. Bu vesileyle size minnet ve şükran duygularımı ifade etmeyi bir görev sayar, 14 Mart Tıp Bayramınızı içten duygularımla kutlarım.

Bir nefeslik sıhhatin bile değerinin ölçülemeyeceğinin bilincinde olarak; sağlık sektörü çalışanlarına sevgi ve şükranlarımı sunar, Tıp Bayramlarını kutlar, tüm insanlık için sağlık ve huzur dolu bir yaşam temenni ederim.

İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren tıp çalışanlarımızın insan yaşamına saygıyı ifade eden 14 Mart Tıp bayramını kutluyor başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Sağlık, vücutları sağlam olanların başına konmuş bir taçtır. (Hz. Muhammed s.a.v) Tüm sağlık birimlerinin 14 Mart tıp bayramını kutlarım.
TIP BAYRAMI TARİHİ

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece Tıp Bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. 1929–1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS