hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MEB yarıyıl 'sömestr' tatili: 15 tatil ne zaman 2019?

  MEB yarıyıl sömestr tatili: 15 tatil ne zaman 2019
  expand

  MEB tarafından 15 tatil olarak bilinen ara tatil 2018-2019 ne zaman başlıyor? 15 tatil üzerine öğrenciler için yarıyıl tatili kaç gün sürecek? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 6 Haziran'da genelge yayımlandı ve okullar ne zaman kapanacak sorusuna cevap verildi. Öte yandan eğitim uzmanlarından önemli açıklamalar geldi: Karne notu öğrencinin değil, velinindir. İşte uzmanlarda önemli bilgiler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Haziran 2018 tarihinde MEB eğitim-öğretim takvimi 2018-2019 genelgesini yayımladı. Okullar ne zaman açılacak, okullar ne zaman kapanacak soruları içerisinde okul hayatına dair tüm sorulara cevap veren bakanlık, bir sonraki okul dönemi başlama tarihini açıkladı.

  MEB'ten ara tatil (15 tatil) açıklaması

  6 Haziran 2018 tarihinde MEB tarafından yayımlanan o genelge: 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başladı ve 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. MEB Yarı yıl tatili (15 tatil), 21 Ocak 2019-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

  15 tatilde ne yapılır? (Karne notu öğrencinin değil velinindir)

  Eğitim uzmanları, karne günü eve gelen öğrencinin velisi tarafından karneye bakıldığında ders veya derslerde zayıf notlar gördüğünde, veli öğrenciye değil, kendisini eleştirmesi gerekiyor, açıklamalarında bulundu. Öğrenci yönlendirlebilen olduğundan ötürü uzmanlar ailelerin doğru yönlendirmemesi durumunda gerek okul hayatında gerek sosyal hayatta öğrencinin bir takım zorukluklar yaşayabileceğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlar ilk olarak velilerin öğrencilere özgüveni yerleştirmesi gerektiğini açıkladı. Bir takım sorumluluklar verilerek, uzaktan yardım ile öğrencinin bazı görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Öğrenci yapamadığı durumlarda velinin sert veya negatif eleştiriden ziyade daha yapıcı bir şekilde öğrencinin karşısında olması gerekir. 

  15 tatilde öğrenci dilediği gibi tatil etmesi gerekirken, bir takım görevler, dersler, hayata dair dokunabileceğin durumlar (ağacak dokunmak gibi, yağmura dokunmak gibi, toprağa dokunmak gibi) yaşaması gerekiyor. 

  Ara tatilde öğrenci hem eğlenmeli hem öğrenmeli; hem kolayı yaşamalı hem zoru tatmalı, hayata direkt olarak atılmamalı, hayatı uygulamalı olarak anlatılmalı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow