15 yaşındaki Cennet, Türkmen ailelerin ''yardım meleği'' oldu

15 yaşındaki Cennet, Türkmen ailelerin ''yardım meleği'' oldu

15 yaşındaki Cennet, Türkmen ailelerin ''yardım meleği'' oldu

Adana’da lise öğrencisi Cennet Sıray’ın t-MBA dersindeki sosyal sorumluluk ödevi için 4-5 aileye yönelik başlattığı yardım kampanyası ile farklı ülkelere yardımda bulundu. Avustralya ve Türkiye’deki birçok şehirden Irak ile Suriye’den kaçan Türkmenlere verilmek üzere yardım alan Cennet, 300’den fazla Türkmen aileye ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özel bir okulda 9’uncu sınıfta okuyan Cennet Sıray (15), Ekim ayında t-MBA dersinde öğretmenin 3 yılda 50 saatlik sosyal sorumluluk ödevi vermesinin ardından özel bir şirkette çalışan babası Abdulbaki Sıray (40) ile Irak ve Suriye’den kaçan Türkmen ailelere yönelik yardım kampanyası başlatmaya karar verdi. Üzerinde ''Unutma onların umudu sensin'' yazan afişler bastıran Sıray, bu afişleri kentin çeşitli noktalarına yapıştırdı ve sosyal medya üzerinden grup açarak ailelere yardım dağıttığını duyurdu.

''Unutma onların umudu sensin"

Sosyal medya üzerinden ve afişlerden Sıray’a ulaşanlar her gün arttı. Cennet Sıray tarafından 4-5 aile için başlatılan yardım kampanyası büyük bir organizasyona dönüşerek bir ay içerisinde 300’den fazla aileye ulaşıldı. Televizyonda Irak’ın Telafer ve Suriye’nin değişik bölgelerinden kaçarak Türkiye’ye gelen insanların yaşadığı dramı gördüğü için bu projeye başladığını anlatan Sıray, “Babamla konuştuktan sonra ‘Unutma onların umudu sensin’ adlı bir kampanya başlattım. Ödevimiz 3 yılda 50 saatlik bir proje olacaktı. Ama ben bir ay içinde şu ana kadar yüz saatten fazla çalıştım” dedi.

''300 aileye yardım imkanı buldum''

Kampanya için Adana’nın değişik yerlerine afişler asıp sanal dünyada gruplar kurduğunu kaydeden Cennet Sıray, “3-5 aileye yardım edebilirsem ne kadar iyi olur’ diye düşünüyordum. Ama kampanyaya destek beklentimin çok üstünde olunca bir ay içinde 300’den fazla aileye yardım etme imkanı buldum. Şu ana kadar ulaştırdığım yardımların maddi karşılığı 30 bin TL’yi geçti. Avustralya’dan bir çuval dolusu oyuncak ve bin Avustralya doları destek geldi. Hatta Fırat Kalkanı Operasyonu’na katılan bir asker amca da bize ulaştı” diye konuştu.

Ailesi ile tartıştı, evi ateşe verdi

Eşi ve 3 çocuğunu 2 saat rehin aldı

''Her türlü yardımı ailelere ulaştırdık''

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Baba Abdülbaki Sıray da (40) kızıyla gurur duyduğunu belirterek, “İlk projesini bana söylediğinde çok sevindim. Sonuçta sosyal yardımla alakalı bir istekte bulundu bize. Biz de kendisine her türlü yardımı yapabileceğini söyledik. 6 Ekim’den itibaren biz adreslere ulaştık ve herkesten yardım alarak ailelere yardımları ilettik. Bir ev için ne lazımsa her türlü şeyi biz ailelere ulaştırdık” dedi.

''Allah Cennet kızımdan razı olsun''

Cennet Sıray’ın yardım elini uzattığı kişilerden olan 4 çocuk annesi Gürciye Ommar (43), “Allah Cennet kızımdan razı olsun. Onun sayesinde evimizin birçok ihtiyacı karşılandı. O olmasaydı ne yapardık bilmiyorum” ifadelerini kullandı. 12 yaşındaki Selvi Hıdır ise, “Cennet abla bize yemek getirdi, giysi getirdi, oyuncak getirdi. Ben ve kardeşlerim onu çok seviyoruz. O bizim yardım meleğimiz” şeklinde konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

''t-MBA dersi nedir?''

t-MBA akademik programı ile öğrenciler ekonomi, pazarlama, para yönetimi, girişimcilik, insan kaynakları, uluslararası ilişkiler ve AB ilişkileri, yönetim ve organizasyon, ticaret hukuku, sistem dinamikleri ve veri madenciliği derslerini görür. Her sene düzenlenen iş projesi yarışmaları öğrencilerin bu derslerde öğrendikleri kavramları pratiğe geçirme şansı tanır. t-MBA akademik programı, meslek seçmek ve bireysel kariyer planlaması yapabilmek için ortaöğretim yıllarında öğrencileri bu konuda bilinçlendirir. Öğrenciler mesleki gözlem uygulamaları ile 9. sınıftan itibaren ilgi duydukları alanda çeşitli meslekleri tanıma imkanı bulur. t-MBA seminerlerinde öğrenciler; mesleki kariyerlerinde belli bir noktaya gelmiş, değişik meslek gruplarından farklı profilde rol modelleriyle karşılaşır.