hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  17 ve 25 Aralık davalarının sanığı Hüseyin Korkmaz hakkında tutuklama kararı

  17 ve 25 Aralık davalarının sanığı Hüseyin Korkmaz hakkında tutuklama kararı
  expand
  KAYNAKAA

  17 ve 25 Aralık davalarının sanığı FETÖ'cü Hüseyin Korkmaz hakkında tutuklama kararı verilerek, ABD'den iadesi için talepname hazırlandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, takipsizlikle sonuçlanan "17 Aralık soruşturması"nda kumpas kurup usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla terör örgütü FETÖ'nün firari elebaşı Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de
  aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 67 sanığın yargılandığı davada yeni bir gelişme yaşandı.

  Bu dava kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan sanık Korkmaz'ın ABD'deki Hakan Atilla davasında tanık olarak ifade vermesi üzerine harekete geçen mahkeme heyeti, Korkmaz hakkında, yokluğunda tutuklama kararı verilmesine
  hükmetti. Heyet, ayrıca Korkmaz'ın iadesi için ABD'deki adli makamlara gönderilmek üzere iade talepnamesi hazırlayarak, söz konusu talepnameyi ilgili bakanlığa gönderdi.

  25 Aralık darbeye teşebbüs davasında iadesi istendi

  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), takipsizlikle sonuçlanan "25 Aralık soruşturması"nda usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurarak darbeye teşebbüs ettiği iddiasıyla firari sanık Fetullah Gülen ile eski Emniyet Müdürü Yakub Saygılı, Hüseyin Korkmaz'ın da aralarında bulunduğu 10’u tutuklu 69 sanığın yargılandığı davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de, aynı gerekçelerle sanık Korkmaz hakkında yokluğunda tutuklama kararı verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Heyet, bu dava kapsamında da Korkmaz'ın iadesi için ABD'deki adli makamlara gönderilmek üzere iade talepnamesi hazırlayıp ilgili bakanlığa gönderdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow