Son Dakika

18 Şubat 2021 Regaip Kandili iftar saati kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir il il akşam ezanı, iftar vakitleri

A A

18.02.2021 - 08:37 Son Güncelleme:

Regaip Kandili gününde namaz ve oruç ibadetlerini yerine getirecek vatandaşlar namaz vakitlerini araştırıyor. Bugün için kandil orucuna niyet edenler iftar saatinin kaç olduğunu öğrenmek istiyor. İşte kandil günü oruç tutanlar için akşam ezanı saati..

18 Şubat 2021 Regaip Kandili iftar saati kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir il il akşam ezanı, iftar vakitleri

Bugün Regaip Kandilini idrak edecek Müslümanlar, ilerleyen günlerde de Miraç Kandilini idrak edecek. 3 ayları oruç tutarak geçirenler iftar saati merak ediyor. İşte 18 Şubat 2021 Ankara, İzmir, İstanbul ve tüm illerimiz için akşam ezanı saati ve il il namaz vakitleri…

REGAİP KANDİLİ İFTAR SAATİ KAÇTA?

İstanbul: 18:47

Ankara: 18:33

İzmir: 18:59

Bursa: 18:49

Edirne: 18:57

Eskişehir: 18:44

DİĞER İLLERİN AKŞAM NAMAZI SAATİ İÇİN TIKLAYIN!

KANDİL OLURUCU İÇİN NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç doğru kabul edilmez. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek gerekmektedir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir.

Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî', II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400). Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.