1'inci Dünya Savaşı'nda bu köye Ruslar girememiş

1'inci Dünya Savaşı'nda bu köye Ruslar girememiş

1'inci Dünya Savaşı'nda bu köye Ruslar girememiş

Bingöl'ün merkeze bağlı bin 200 nüfuslu Elmalı Köyü girişinde bulunan, 'Birinci Dünya Savaşında Ruslar, bu köye giremediler' yazılı tabela, Türkiye'nin uçağını düşürdüğü Rusya ile yaşanan gerginlik sonrası sosyal medyada büyük ilgi görüyor. Yoldan geçen araç sürücüleri de tabela ile birlikte hatıra fotoğrafı çekip sosyal medyada paylaşıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bingöl- Erzurum karayolu üzerinde bulunan Elmalı Köyü girişinde bulunan, 'Birinci Dünya Savaşında Ruslar, bu köye giremediler' yazılı tabela, son zamanlarda büyük ilgi görmeye başladı. Türkiye'nin, güney sınırını ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağıyla, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler gerilirken, Elmalı Köyü girişine 15 yıl önce asıldığı öğrenilen tabela, yoldan geçen sürücülerin ilgi odağı haline geldi. 

Elmalı Köyü sakinlerinden 11 çocuklu, 75 yaşındaki Mehmet Kına'nın, birinci dünya savaşı sırasında Rusların köy yakınına kadar geldiğini ancak, Rus askerlerinin köylerine girmesine izin verilmediğini büyüklerinden duyduğunu anlattı. Rus askerlerinin geleceği haberini önceden alan dedesi ve köylülerinin Bingöl-Karlıova sınırına 500 metre mesafede mevzilendiklerini ileten Kına, şunları söyledi:

Öngörünüm, Açıklaması metinde

"Rahmetli dedem, ölmeden önce defalarca Ruslarla girdikleri muharebeyi anlatırdı. O dönem Rus askerlerinin geleceği istihbaratını alan dedem ve köylüler, Bingöl-Karlıova sınırına 500 metre kala hazırlık yaparak siperde beklemişler. Rus askerleri gelince de göğüs göğüse çarpışmışlar. Köydeki yaşlı, genç, kadın, erkek ve çocuklarla birlikte çarpışmışlar. Çarpışma devam ederken, bir tabur Türk Askeri, dedem ve köylülerin yardımına yetişmiş. Askerlerle birlikte çarpışan dedem ve köylüler, Rus askerleri mağlup ederek püskürtmüşler." 

Bu hatıraların kaybolmaması, çocukları ve torunları ile gelecek nesillere taşınması için 15 yıl önce köy girişine, 'Birinci Dünya Savaşında Ruslar, bu köye giremediler' yazılı tabela astıklarını belirten Mehmet Kına, Rus askerlerinin püskürtülmesini simgeleyen bir anıtın köye yapılması talebinde bulundu.