hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  20 yaş altı,65 yaş üstü kişilerin İstanbulkart’ı iptal mi edildi, neden?

  20 yaş altı,65 yaş üstü kişilerin İstanbulkart’ı iptal mi edildi, neden
  expand

  Koronavirüs önlemleri kapsamında toplu taşımada 20 yaş altı ve 65 yaş üstü için yeni karar gündemde. Peki, 20 yaş altı, 65 yaş üstü kişilerin İstanbulkart’ı iptal mi edildi, edilecek mi, neden?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bilindiği üzere koronavirüs tedbirleri kapsamda İstanbul'da 65 yaş üstü ve 20 yaş altına toplu taşıma yasağı getirildi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için halen "10.00-13.00,13.00-16.00 saatleri arası toplu taşıma kısıtlaması uygulanıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında bu yasağa ek olarak toplu taşımada yeni karar önerisi sunuldu. İçişleri Bakanlığı'nın 30 Kasım 2020 tarihli genelgesi çerçevesinde, İstanbul Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin 1 Aralık 2020 tarihinde aldığı kararı İBB'ye ileterek, uygulamanın hayata geçirilmesini istedi.

  20 yaş altı,65 yaş üstü kişilerin İstanbulkart’ı iptal mi edildi, edilecek mi, neden?

  İstanbul Valiliği, son İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi karan doğrultusunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden, bu yaş grubundaki vatandaşların toplu ulaşımda kullandıkları İstanbulkart'ın iptalini istedi. İBB de dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada uygulamayı duyurdu. Uygulama, yeni karar alınana dek devam edecek.

  Yazıda, "Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayım hızını kontrol altında tutma amacıyla, içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirileceği" vurgulandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow