hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2017 PYBS ‘Bursluluk’ sınavı ne zaman ÖDSGM tarafından yapılacak?

  2017 PYBS ‘Bursluluk’ sınavı ne zaman ÖDSGM tarafından yapılacak
  expand

  Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından Paralı Yatılı Bursluluk Sınavı (PYBS) ne zaman yapılacak? Sınava kimler girebilecek? Milli Eğitim Bakanlığı, önceden sınava dair kılavuzu yayınladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı, bursluluk sınavı giriş belgesini 29 Mayıs 2017 tarihinde yayınladı. Sınav giriş belgesi e-okul’dan “okul müdürlükleri” tarafından alınmaktadır.. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) 10 Haziran 2017 tarihinde Paralı Yatılı Bursluluk Sınavı’nı yapacak. Sınav saat 14:00’te.

  KILAVUZU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

  10 Haziran’da yapılacak olan sınava 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflarda okuyan öğrenciler katılırken, sınav giriş belgeleri ev adreslerine gönderilmeyecektir. Öğrenci sınav giriş belgesini kaybettiği durumda ise tekrardan okuluna gidip, okul müdürlüğünden sınav giriş belgesini çıkartabilir.

  Sınav başvuruları 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflarda okuyan öğrenciler için 20 Mart 2017 tarihinde başladı, 14 Nisan 2017 tarihinde sona erdi. Başvuru şartları olarak, sınavlarda genel kurallar içerisinde görülen; Türkiye vatandaşı olmak, 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıfta okumak, sınava girmek isteyen öğrencinin eğitim hayatında “sınıf tekrarı” yaşamaması, disiplin cezası bazında; okul değiştirme cezası almamış olması. Sınav şartlarından biri ise “ailenin maddi durumu” ile ilgili. Sınav şartı olarak “Ailenin 2016 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2017 Malî Yılı için tespit edilen 10.760,00 TL (onbinyediyüzaltmış)’ yi geçmemesi” belirlenmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öğrenciler hangi konularda sınava girecekler? Sınav süresi ve sınav soruları üzerine son bilgiler nelerdir?

  Sınavda 100 soru sorulacak, öğrenciler 100 soruyu 120 dakikada tamamlaması gerekmektedir. Sınavda hangi konular çıkacak?

  5, 6, 7’inci sınıfta okuyan öğrenciler: Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler

  Hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler: Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler(T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

  9, 10, 11’inci sınıfta okuyan öğrenciler: Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım-Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji), Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) konulardan sınava girecekler.

  Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

  2017 PYBS ‘Bursluluk’ sınavı ne zaman ÖDSGM tarafından yapılacak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MEB, sınav sonuçlarını 18 Temmuz 2017 tarihinde açıklayacaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow