2019’da af var mı, yasa ne zaman çıkacak? Son dakika af tasarısı haberleri…

2019’da af var mı, yasa ne zaman çıkacak? Son dakika af tasarısı haberleri…

Af haberleri “2019’da yasa çıkacak mı?” sorusunun yanıtını arayan hükümlü yakınları tarafından araştırılıyor. Kamuoyunda af yasası olarak nitelendirilen ceza infaz düzenlemesi çalışmaları bir süredir devam ediyor. İşte son dakika af yasası haberleri ve süreçte son durum…

Ceza infaz düzenlemesi kapsamında infaz rejimi içerisinde yapılacak değişiklikle binlerce hükümlü sürelerini tamamladıkları için tahliye olabilecek. Öte yandan infaz rejimi değişikliğinden tüm hükümlüler yararlanamayacak. Peki, af yasası olarak adlandırılan ceza infaz düzenlemesi ne zaman çıkacak?

AF NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak henüz ceza infaz kanunu ile ilgili değişiklik planı henüz Meclis gündemine gelmedi. Bu değişiklik teklifinin de Kasım ayı içerisinde TBMM’ye gelmesi bekleniyor.

İNFAZ SÜRESİ DEĞİŞİYOR

Yürürlükteki yasaya göre ağırlaştırılmış müebbet cezasından hüküm giyenlerin infazı 30 yıl, müebbet alanların 24 yıl, diğer süreli hapis cezası alanlar yönünden ise üçte iki oranında uygulanıyor.

Yapılacak düzenlemeyle, süreli hapis cezalarındaki infaz oranının, 2004 değişikliği öncesindeki gibi, yarı yarıya uygulanması üzerinde duruluyor. Bu durumda örneğin 10 yıl ceza alan bir kişi 6 yıl 6 ay yerine 5 yıl cezaevinde kalacak.

DENETİMLİ SERBESTLİK NASIL OLACAK?

Denetimli serbestlikten yararlanma koşullarında da değişikliğe gidilerek, cezayla orantılı olarak yararlanma ilkesinin getirilmesi planlanıyor.

Mevcut uygulamada, cezasının son 6 ayını açık cezaevinde geçiren hükümlülerden koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az süre kalanlar denetimli serbestlikten yararlanabiliyor.

Yeni düzenlemede, denetimli serbestlikten yararlanma koşulunun, tahliyeye 1 yıl kala değil, aldığı ceza oranına göre belirlenmesi üzerinde duruluyor.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ HANGİ SUÇLARI KAPSIYOR

Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek. Öte yandan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS