2019'daki cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk aday çıktı: Tuna Bekleviç

2019'daki cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk aday çıktı: Tuna Bekleviç

2019'daki cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk aday çıktı: Tuna Bekleviç

2011 Genel Seçimleri’nde Edirne'den AK Parti milletvekili adaylığı bulunan, anayasa değişikliği referandumunda Hayır Partisi kurarak ‘hayır’ kampanyasını yürüten Tuna Bekleviç, 2019 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladı ve kampanyasını resmen başlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tuna Bekleviç, tanıtım bülteninde  “Başka Türkiye yok” sloganı ile “Bu gençlikte gelecek var” sloganları ile birlikte çok sayıda fotoğraflar kullandı.

Bekleviç, yaptığı değerlendirmede, kısıtlı imkanlarla tanıtım bülteni hazırladıklarını ve kampanyayı ekibiyle birlikte başlattıklarını söyledi.

Bekleviç’in  “100 günde 100 icraat” başlıklı seçim vaadinde zorunlu eğitimin 13 yıla çıkarılması, sahipsiz hayvanlar ile hayvan haklarıyla ilgili çalışmalar dikkat çekti.

Vaatler arasında, Uzay Araştırmaları İhtisas Sahaları, uzay Ajansının kurulması ile birlikte uydu, uzay ve havacılık teknolojisi ile sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi , Uzay Çiftçiliği gibi konular yer alıyor.

Kimdir?

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ekonomi okudu. 2000'de Ekonomistler Platformu'nu kurdu. Kurduğu platform kısa surede 21 bin üyeye ulaştı ve dört ekonomiden sorumlu devlet bakanı çıkarttı. Bilgi Üniversitesi mezunlar cemiyetini kurarak ilk dönem başkanlığını yaptı. 2007 yılında, 32 ülkeden 52 siyasi partinin dahil olduğu "Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu"nun (International Forum for Democracy and Peace) 3 yıl boyunca başkanlığına seçildi. 2006 yılı sonunda Güçlü Türkiye Partisi’ni (GTP) kurdu. Partisi 33 şehirde teşkilatlanmasına rağmen erken seçim kararı alınınca seçimlere giremedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Bilgi Üniversitesi yayınları tarafından 2004 yıllında basılan “Kağızman Modeli “ve 2006 yılında basılan “Hedef 2023”isimli kitapların da yazarı. Bir dönem Türkiye gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Tuna Bekleviç, 2007 Türkiye genel seçimlerinde Edirne'den bağımsız milletvekilli adayı ve 2011 Genel Seçimlerde AK Parti'den Edirne 2. sıra milletvekili adayı olmuş fakat seçilememiştir. 20 Aralık 2011 itibarı ile Avrupa Birliği Bakanlığı Müşavirliği'ne atanmıştır.

1977′de esnaf çocuğu olarak Edirne’de doğdu ve Bilgi Üniversitesi’nde ekonomi okudu.

2000′de Ekonomistler Platformu’nu kurdu. 21 bin üyeye ulaşan dernek bünyesinden dört ekonomiden sorumlu devlet bakanı çıkarttı.

2004 yılında köy köy tüm Anadolu’yu dolaşarak Anadolu’nun Genç Liderleri’ni bir araya getirmeye çalıştı.

2005 yılında Bilgi Üniversitesi mezunlar cemiyetini kurarak ilk dönem başkanlığını gerçekleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2006 yılı sonunda “daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi” talebi ile Güçlü Türkiye Partisi’ni (GTP) kurdu. Partisi 33 şehirde teşkilatlanmasını tamamlamasına rağmen erken seçim kararı alınınca seçimlere giremedi.

2007 yılında 32 ülkeden 52 siyasi partinin dahil olduğu “Uluslararası Barış ve Demokrasi Forumu”nun (International Forum for Democracy and Peace) başkanlığına seçildi.

2011 Genel Seçimleri’nde AK Parti Edirne 2. Sıra Milletvekili adayı oldu. Aynı yıl T.C. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın danışmanlığına atandı.

2013 yılından 2015 yılına kadar T.C. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun fahri danışmanlığı ve Edirne Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini yaptı.

Bekleviç, ulusal gazetelerde yayınlanan yazıları yanı sıra İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından 2004 yılında basılan “Kağızman Modeli” ve 2006 yılında basılan “2023″ isimli kitapların da yazarıdır.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber