2020 Regaib Kandili ne zaman, hangi gün? Regaib Kandili ayın kaçında?

2020 Regaib Kandili ne zaman, hangi gün? Regaib Kandili ayın kaçında?

Regaib Kandili 2020 yılında şubat ayında idrak edilecek. Recep ayının ikinci gününe denk gelen kandil İslam alemi için büyük önem taşıyor. Peki, Regaib Kandili hangi gün ve şubat ayının kaçında?

Regaib Kandili 2020 yılında şubat ayına denk geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini günler takvimi içerisinde kandilin ne zaman idrak edileceği bilgisi yerini almıştı. İşte Diyanet’in aktardığı verilere göre bu yıl kandilin denk geldiği o tarih…


REGAİB KANDİLİ NE ZAMAN?


Kandil 2020 yılında 27 Şubat 2020 Perşembe gününe denk gelecek. Bu tarih aynı zamanda recep ayının ikinci günü olacak.


REGAİB KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?


Regâip, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. Kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kiymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır. Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır.


Recep ayının ilk cuma gecesine Regaip Gecesi denir. Bu geceye Regaip gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi başlı başına kıymetli bir gecedir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, çok daha kıymetli oluyor. Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, birçok ihsanlar ve ikramlar yapar. Bu geceye hürmet ve ihya edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir. Pazartesi ve perşembe günleri oruç tutup, gecesini de ihya etmek ayrıca çok sevaptır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS