hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi tatil mi? 29 Ekim 2021 hangi güne denk geliyor?

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi tatil mi 29 Ekim 2021 hangi güne denk geliyor
  expand

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da coşku ile kutlanacak. Cumhuriyet Bayramı’nın denk geldiği gün kamu kurumlarında işlem yapacak olanlar resmi tatil olup olmadığını araştırmayı sürdürüyor. Peki, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi tatil mi, hangi güne denk geliyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu yıl hafta içine denk gelen 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapılacak. Cumhuriyet’i kutlayacak binlerce kişi çeşitli mesajları paylaşacak. Peki, kamu kurumlarında o gün işlem yapılabilecek mi?

  29 EKİM RESMİ TATİL Mİ, CUMHURİYET BAYRAMI HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

  29 Ekim her yıl Cumhuriyet Bayramı nedeniyle resmi tatil oluyor. Bu yıl Cuma gününe denk gelen 29 Ekim 2021 günü resmi tatil nedeniyle kamu kurumları kapalı olacak. Bankalar, okullar, noterler, PTT’ler, kargolar ve devlet daireleri kapalı kurumlardan birkaçı olacak.

  CUMHURİYET BAYRAMI ÖNEMİ

  Cumhuriyet Bayramı, TBMM'nin 29 Ekim 1923'de Cumhuriyet yönetimini ilan etmesinin anısına her yıl Türkiye ve KKTC'de kutlanan milli bir bayramdır. Bu anlamlı gün resmi tatildir ve 29 Ekim'lerde stadyumlarda ve çeşitli alanlarda etkinlikler yapılır.

  29 Ekim 1923'te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan'da karara bağlanmıştır. 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow