hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  43 ilin geçiş noktasında kış lastiği denetimi

  43 ilin geçiş noktasında kış lastiği denetimi
  expand
  KAYNAKİHA

  43 ilin geçiş noktası "kilit kavşak" Kırıkkale'de, jandarma ekipleri tarafından yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlara yönelik kış lastiği denetimleri gerçekleştirildi. Aynı zamanda ekiplerce sürücü ve yolcuların da GBT'sini kontrol edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her yıl Türkiye genelinde 1 Aralık'ta başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması, kapsamında denetimler başladı. Denetimlerde, kış lastiği kuralına uymayan sürücülere, 2 bin 568 Türk lirası para cezası uygulanıyor. 2024 itibarıyla yapılacak güncellemelerle de para cezası tutarının artması bekleniyor. Kış lastiği taktırmadan ikinci seferde de uygulamaya takılan sürücünün aracı kanun gereğince trafikten men edilecek.

  ARAÇLAR TEK TEK DURDURULDU

  İçişleri Bakanlığı tarafından verilen talimat ile ülke genelinde yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçlara yönelik polis ve jandarma ekiplerince kış lastiği denetimleri sürüyor. Kırıkkale İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 1 Nisan 20024'e kadar devam edecek zorunlu kış lastiği uygulaması çerçevesinde denetim yaptı. 43 ilin geçiş noktasındaki Yahşihan ilçesinde oluşturulan uygulama noktasında araçlar tek tek durduruldu. Kırıkkale-Ankara kara yolu üzerinde yapılan uygulama denetimde tır, kamyon, otobüs ve minibüs gibi ticari araçların lastikleri kontrol edildi. Sürücüler, jandarma personeli tarafından araçlarda kış lastiği takmanın önemi konusunda bilgilendirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan, araçlar trafik yönünden incelenirken sürücü ve yolcuların da genel bilgi toplama (GBT) kontrolleri yapıldı.

  43 ilin geçiş noktasında kış lastiği denetimi

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow