Son Dakika

50-55 yaş arası ne zaman aşı olacak? Aşı sırası hangi grupta? Koronavirüs aşı takvimi 2021!

A A

19.04.2021 - 19:28 Son Güncelleme:

Türkiye’de aşılama yaş gruplarına göre devam ediyor. Koronavirüs aşı programında sıra gittikçe alt yaş gruplarına geliyor. Peki, aşı sırası hangi grupta? 50-55 yaş arası ne zaman aşı olacak? İşte koronavirüs aşı takvimi 2021 ile ilgili son detaylar..

50-55 yaş arası ne zaman aşı olacak? Aşı sırası hangi grupta? Koronavirüs aşı takvimi 2021!

Koronavirüs aşı sırası ile ilgili son gelişmeler takip ediliyor. 14 Ocak'ta Türkiye'de başlayan koronavirüs aşısında şu ana kadar 19.900.802 vatandaş aşılandı. İkinci doz uygulanan kişi sayısı ise 7.783.321'e ulaştı. Türkiye en çok aşı uygulayan ülkelere arasına girerken, gözler 50 yaş aşı takvimine çevrildi. Şu anda 60-65 yaş üzeri vatandaşlar için aşı sırası devam ediyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 19 Nisan 2021 tarihli yeni bir açıklama geldi. İşte aşıyla ilgili detaylar..

AŞI SIRASI HANGİ GRUPTA?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 aşı programında yeni bir safhaya geçildiğini, 55 yaşından büyüklere aşı sırasının geldiğini belirtti.

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün itibarıyla aşılama programında yeni bir safhaya geçiyoruz. Aşılamada sıra 55 yaşından büyüklere geldi. Sırası gelen vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Aşı programımız tedarik koşullarına bağlı olarak kararlılıkla sürecek." ifadelerini kullandı.

50-64 YAŞ ARASI NE ZAMAN AŞI OLACAK?

50 yaş üzeri için ise henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak 50-64 yaş arasındaki bireyler ikinci aşamada aşılanacaklar. Aşı sırası ile ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan da açıklama yapması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“En geç haziran sonu itibarıyla 40 yaş üstünü aşılayabileceğimizi, 30 milyon aşıyla bunu 30-35 yaşına düşürebileceğimizi ifade etmek istiyorum. 40 yaş üstünü aşılayabileceğimizi ama bunun 30-35 yaşıyla ilgili bu son 30 milyon rakamıyla bunu söyleyebileceğimi ifade ediyorum. Aşıyı çeşitlendirmek için Ağustos ayından beri yoğun bir gayret içindeyiz. En geç haziran sonu olmak üzere, vatandaşımızı aşılayabileceğimizi söyleyebilirim. Onun için Ramazan ayını yakın teması azaltan biraz daha tedbirlere özen göstererek bu dönemi geçirirsek, aşıya erişim için çok uzun bir zaman olmadığını ifade etmek istiyorum.”

KORONAVİRÜS AŞI TAKVİMİ 2021!

Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak. İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:

"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar."

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.

Aşılamanın üçüncü aşamasında, öncelikle kronik hastalığı olanlara aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Üçüncü aşamada son olarak, diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak. Dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.