6'lı masadan 'Erdoğan aday olamaz' çıkışı! Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum CNN Türk'te cevap verdi

6'lı masadan 'Erdoğan aday olamaz' çıkışı! Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum CNN Türk'te cevap verdi

11. kez toplanan 6'lı masada yine aday çıkmadı. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına ilişkin sözlerine dair Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum CNN Türk ekranlarında yayımlanan Hande Fırat'ın moderatörlüğündeki Gece Görüşü programına özel açıklamalarda bulundu. Uçum, "101. maddenin değişik hükümlerinin yeni, eski metinleri tekrar eden hükümlerin eski olduğu iddiası geçersizdir. 101. madde bütün hükümleri ile yeni sisteme uygun yeni bir düzenleme olarak yürürlüğe girmiştir" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN Türk ekranlarında yayımlanan Hande Fırat'ın sunduğu Gece Görüşü programına katılarak özel açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, 6'lı masanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikinci kez adaylığına dair sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"101. maddenin değişik hükümlerinin yeni eski metinleri tekrar eden hükümlerin eski olduğu iddiası geçersizdir" ifadelerine yer veren Uçum, "Yeni bir düzenleme olarak Anayasa'daki hükümler görev süresinin 5 yıl, seçilme sayısının ise 2 yıl olduğunu belirten hükümlerdi. 101. maddedeki hükümler 6771 sayılı kanunla hem mecliste hem de halk tarafından oylanarak kabul edildi. Değişik hali bir bütün olarak kanunda kaldı. 101 madde bu değişiklikleri de içererek 30 Nisan 2018'de yürürlüğe girdi. Dolayısıyla değişen 101. maddedeki 2 kez seçilme hakkı aynı şekilde kalmış olsa da bu değişiklikle yeniden yazıldı. 101. maddenin değişik hükümlerinin yeni eski metinleri tekrar eden hükümlerin eski olduğu iddiası geçersizdir. 101. madde bütün hükümleri ile yeni sisteme uygun yeni bir düzenleme olarak yürürlüğe girmiştir. Bunun anlamı yeni sistem ile 2 kez seçilme hakkının kanunun yürürlüğe girdiği günden itibaren geçerli olmasıdır." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

"YENİ 101. MADDE 2018 VE SONRASINDA YAPILACAK OLAN SEÇİMLERİ KAPSAR"

Mehmet Uçum açıklamalarının devamında, "Eski sisteme göre 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi 101. Maddenin tümden değiştirilen eski haline göre geçekleşti. 101. maddenin yeni hali ise sonra yapılan ve yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için geçerlilik kazandı. Nitekim 6771 sayılı kanunun 18 b hükmü yeni 101. maddenin birlikte yapılacak ilk TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe gireceğini düzenlemiştir. Bilindiği gibi 2014 Cumhurbaşkanı seçimi eski sistemin gereği olarak yapılan tek başına yapılan bir seçimdir. Birlikte Seçim ilk kez 24 Haziran 2018 tarihinde olmuştur. Dolayısıyla yeni 101. madde 2018 ve sonrasında yapılacak olan seçimleri kapsar." ifadelerine yer verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"YENİDEN SEÇİLME HAKKI 30 NİSAN 2018'DEN SONRAKİ DÖNEMİ KAPSAMAKTADIR"

"Yeniden seçilme hakkı 30 Nisan 2018'den sonraki dönemi kapsamaktadır" ifadelerini kullanan Mehmet Uçum, "Geçmişte yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi yeni 101'in kapsamına girmez. Bir kanunun istisnai olarak geçmişe etkili olabilmesi için kanunda bu konuda açık hüküm olması gerekir. Öte yandan 101. maddenin yürürlüğe giren yeni haline ilişkin geçmişe etkili olacağı yönünde herhangi bir hüküm de yoktur. Buna göre yeniden seçilme hakkı 30 Nisan 2018'den sonraki dönemi kapsamaktadır." dedi.