hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  9. yargı paketinde sona gelindi! İşte milyonları ilgilendiren detaylar...

  KAYNAKCNN TÜRK

  9. yargı paketi hazırlıklarında sona gelindi. Kısa sürede meclis gündemine gelmesi beklenen pakette, boşanma davalarından hakimlik mülakatlarına kadar pek çok alanda değişiklik öngören maddeler var. Yapılacak düzenlemelerle denetimli serbestlikten faydalanmak için 30 gün cezaevinde kalmak gerekecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BOŞANMA DAVASI REDDİNDE 3 YIL DEĞİL 1 YIL BEKLENECEK

  Boşanma davasının reddi sonrası 3 yıl bekleme kuralı 1 yıla inecek. Hükümlülerin denetimli serbestlikten yararlanabilmesi için 30 gün cezaevinde kalmaları gerekecek. Adalet Bakanlığı, 9. yargı paketi çalışmalarında sona geldi. Kısa süre içinde AK Parti grubunun ve Meclis'in gündemine gelmesi beklenen yasal düzenlemenin detayları da netleşiyor.

  Edinilen bilgiye göre halk arasında 'boşanma davasının reddi sonrası 3 yıl bekleme' kuralı olarak bilinen alanda da değişikliğe gidilecek. Anayasa Mahkemesi'nin 3 yıllık sürenin taraflara katlanamayacakları bir külfet yüklediği gerekçesiyle iptal ettiği yasa hükmü pakette kendine yer bulacak. Buna göre boşanma davasının reddinin kesinleşmesini takip eden 1 yılda ortak hayatı yeniden kuramayan çiftlere boşanma yolu açılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DENETİMLİ SERBESTLİK İÇİN 30 GÜN CEZA YATILACAK

  Pakette cezasızlık algısını ortadan kaldıracak hükümler de yer alacak. Halihazırda 2 yıl ve altında ceza alan kimseler cezaevine girmeyebiliyor. Bu durumun ortadan kaldırılması için hükümlülerin denetimli serbestlikten faydalanabilmesi, 30 gün cezaevinde kalma şartına bağlanacak.

  63 maddeden oluşacak teklifte mahkeme kararıyla ad-soyad bilgilerini değiştiren kimseler hakkında verilecek ilanlarda bazı sınırlamalara gidilecek. Evlilik birliğinde doğmuş çocuğa ilişkin soy bağının reddi davası açılabilecek.

  TMSF ÖRGÜTLÜ SUÇLARDA DA KAYYIM ATANABİLECEK

  Mevcut uygulamada sadece terör suçu nedeniyle şirketlere atanan TMSF kayyımları, terör örgütü suç dosyalarında da şirketlere atanabilecek.

  HAKİMLİK MÜLAKATINA KONTENJANIN 1 KATI ADAY GELECEK

  Yapılacak yasal düzenlemeler ile hukuk meslekleri giriş sınavında soru ve ders sayısı artırılacak. Hakimlik mülakatına kontenjanın 3 katı olarak çağırılan aday sayısı kontenjanın 1 kat fazlası ile sınırlandırılacak. Dava sırasında suçun niteliğinin ağırlaşması durumunda tanınan ek savunma hakkında avukata ve şüpheliye yeniden söz verilebilecek.

  ETKİ AJANLIĞI DÜZENLEMESİ DE PAKETTE OLACAK

  Kamuoyunda etki ajanlığı olarak bilinen başlıkta da düzenleme yapılacak. Buna göre devletin güvenliği aleyhine yabancı devletler ve organizasyonlar çıkarı doğrultusunda Türkiye'de suç işleyen kimseler ceza alacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yargı paketi ile 16 farklı kanunda değişiklik yapılacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow