90’lı yılların ‘hortumcusu’ yine sahnede: Erol Evcil'e 'Demir Yumruk'

90’lı yılların ‘hortumcusu’ yine sahnede: Erol Evcil'e 'Demir Yumruk'

90’lı yılların ‘hortumcusu’ yine sahnede: Erol Evcile Demir Yumruk
expand

Bir dönem adı ‘karanlık ilişkiler’le anılan ve hapis yatan Erol Evcil, yeniden gündemde. Evcil Ankara’da 3 ayrı suç örgütüne yönelik ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alındı. Evcil ve diğer çete liderlerinin demir-çelik piyasasında yasadışı yöntemlerle tekelleştikleri, paravan şirketler üzerinden devleti 25 milyar liradan fazla zarara uğrattıkları belirlendi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, demir-çelik sektöründe 3 ayrı gruba yönelik, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma’, ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘rüşvet’ ve ‘Vergi Usul Kanunu’na muhalefet’ suçlarından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyeti’nde, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Vergi Denetim Kurulu müfettişleri ve MASAK personeli ortak çalışma grubu oluştururken, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri de teknik destek verdi.

90’lı yılların ‘hortumcusu’ yine sahnede: Erol Evcile Demir Yumruk

Yapılan çalışmalarla Erol Evcil ile diğer çete liderleri Hüseyin E. ve Melih K.’nin demir-çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki firmaları devre dışı bırakarak tekelleştikleri, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık sahte fatura ile devleti 27 milyar lira zarara uğrattıkları tespit edildi. ‘Demir Yumruk’ adlı operasyonun startı verildi.

3’LÜ ÇETEYE DARBE

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ankara merkezli İstanbul, Adana, Hatay, Kayseri ve İzmir’in de aralarında bulunduğu toplam 29 ilde eş zamanlı şafak baskınları yapıldı. 3 ayrı gruba yönelik operasyonlarda, haklarında gözaltı kararı verilen 374 şüpheliden 291 kişi yakalandı. Adreslerinde bulunmayan şüphelilerden 2’sinin cezaevinde olduğu, 6’sının ise yurtdışına kaçtığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında suç grubu liderleri Erol Evcil, Hüseyin E. ve Melih K. de bulunuyor. Operasyon kapsamında şüpheli, mağdur-müştekiler ile birlikte 707 kişinin ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

VURGUNUN ŞİFRELERİ

1- ABA Demir-Çelik’in başında bulunan Erol Evcil’in, demir-çelik ürünlerini piyasaya sattıktan sonra, satışı yapılan malların paralarının satış yapan firmaya dönmesi gerekirken, bu paraları talimatı ile idare ettiği grup şirketleri hesaplarına aktararak firmaların içini boşaltığı iddia edildi. KDV, kurumlar vergisi ve stopaj ödemelerini bu firmaların üzerinde bırakarak firmaların borç yükünü arttırdığı, borçlar nedeni ile haciz gelmesi durumunda kiracı değişimine giderek faaliyetine devam ettiği, herhangi bir tahsilat yapılamadığı için de kamu alacağı tahsilini engellediği belirtildi. Demir- çelik sektöründe faaliyet yürüten firmaları kasıtlı olarak iflasa sürüklediği de iddia edildi. Yapılan tespitlerde Evcil’in sahte faturalar ve fason şirketler aracılığıyla devleti 3 milyar 955 milyon 628 bin lira zarara uğrattığı belirlendi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

SAHTE BELGE SAHTE FATURA

2- İkinci suç grubunun başındaki Hüseyin E.’nin şirketlerinin devleti 1 milyar 436 milyon 81 bin lira zarara uğrattığı tespit edildi.

3- Üçüncü suç grubunun başındaki isim Melih K.’nin sahte belge ve fatura gibi yöntemlerle devleti 20 milyar 645 milyon 967 bin lira zarara uğrattığı ifade edildi.

90’lı yılların ‘hortumcusu’ yine sahnede: Erol Evcile Demir Yumruk

RAKAMLARLA OPERASYON

* 374 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

* 291 kişi yakalandı.

* 29 ilde 470 adreste arama yapıldı.

* 455 kişinin bilgisine başvuruldu.

* 707 kişinin ifadesi alınacak.

* 105 milyar liralık sahte fatura tespit edildi.

* Devletin uğradığı zarar 27 milyar lira...

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

PARA SAYIMI GÜN BOYU SÜRDÜ

Operasyon kapsamında aralarında mağdurların da bulunduğu 455 kişinin bilgisine başvuruldu. Eş zamanlı olarak şüphelilere ait 374 ev, 95 şirket olmak üzere 470 adreste arama yapıldı. Ev ve işyerlerinde 6 ruhsatsız tabanca, çok sayıda değişik firma ismine düzenlenmiş kaşe, irsaliye defteri, fatura ve ziynet eşyası ele geçirildi. Ayrıca kasalarda bulunan yüklü miktarda nakit paraya el konulurken, paraların sayım ve tespit işlemleri gün boyu sürdü.

90’lı yılların ‘hortumcusu’ yine sahnede: Erol Evcile Demir Yumruk

OTEL LOBİSİNDE YAKALANDI

Hürriyet'te yer alan habere göre, gözaltı kararı verilen Evcil’in Hatay İskenderun’da bir otelde kaldığı belirlendi. Mali Suçlarla mücadele ekipleri, Özel Harekât Polisi desteğiyle otele operasyon yaptı. Evcil, odasında bulunmadı, otelin giriş-çıkışları tutuldu. Yapılan aramalarda Evcil otelin lobisinde saklandığı yerde gözaltına alındı. Evcil’in ters kelepçe takılarak gözaltına alındığı görüldü.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

NESİM MALKİ CİNAYETİNDEN HAPİS YATTI

Erol Evcil ya da gerçek adıyla Erol Eşrefoğlu, 2 Mayıs 1966 yılında Bursa’nın Mudanya ilçesinde doğdu. Evcil, Turizm şirketiyle 1986 yılında iş hayatına atıldı. 1991 yılında iplik işine girdi. Evcil, bir dönem ‘Zeytin Kralı’ olarak anıldı. Eze Zeytincilik’in eski sahibi Evcil, kara para aklamak ve organize suç örgütü yönetmekten tutuklandı. Evcil, 25 Kasım 1995’te cinayete kurban giden Tunca Tekstil’in sahibi olan Bursalı işinsanı Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olarak yargılandı. 2000’de yargılaması başlayan Evcil, infaz yasası düzenlemesi kapsamında 16 Nisan 2020’de tahliye edildi. Malki, piyasaya faizle para vererek tefecilik yapmasıyla da tanınıyordu.

 

 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow