hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD belgelerinde 27 Mayıs darbesi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Türkiye’de darbe geleneğinin başladığı, sonunda Başbakan Adnan Menderes’in idam edildiği ve demokrasiye kara leke sürüldüğü 27 Mayıs darbesi ABD belgelerine nasıl yansıdı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin şu ifadeleri kullandı;

  Ankara’daki Büyükelçi Fletcher Warren, dönemin Başbakanı Adnan Menderes’e çok yakın ve büyükelçilikteki tartışmalarda Menderes'e yakın olduğu için bir darbeye ihtimal vermiyor. Büyükelçilik şaşırmış olabilir, fakat bu diğer ABD birimlerinin şaşırdığı anlamına gelmiyor.

  27 MAYIS 1960 DARBESİNE ABD YÖNETİMİNİN BAKIŞI NEYDİ?

  O günkü yazışmalara baktığımızda 27 Mayıs darbesi oluyor. O gün sabah 6’da Amerikan Büyükelçiliği'ne MB komitesinin bir üyesi geliyor. Bu üyenin adı yazışmalarda açıklanmıyor. 'ABD yönetimine dostluğumuz sürecektir. ABD ile ilişkiler hiçbir şekilde etkilenmeyecektir. Sadakatimiz Amerika'ya aynen devam edecektir' deniliyor.

  38 kişilik komite darbenin yönetim gücü oldu. Ancak Milli Birlik Komitesinde de ayrılık çıktı. Amerikan yönetimi komitedeki bazı isimlerden memnun değildi. Belgelere bu da yansıdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meşhur 14’ler olayı yaşanıyor. Türkeş dahil subaylar tasviye ediliyor. ABD Elçiliği rahatlıyorlar. Bunu gizlemiyorlar.

  DARBE SONRASI BAŞBAKAN ADNAN MENDERES VE 2 BAKANIN İDAMI

  Menderes’in asılması sonrası yazışmalarda da geniş halk kitlelerinde olumsuz bir iz bırakacağı yönünde ifadeler var. Türk siyasetinin yara aldığı belirtiliyor. ABD’liler olacakları tahmin ediyorlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow