ABD Büyükelçisi John Bass'in "PKK silah bıraksın" çağrısına KCK'dan yanıt

ABD Büyükelçisi John Bass'in "PKK silah bıraksın" çağrısına KCK'dan yanıt

ABD Büyükelçisi John Bass'in PKK'ya silah bırakma çağrısına yanıt KCK'nın Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar'dan geldi. Aydar, çağrının iki tarafa yapılması gerektiğini söyleyerek, "ABD arabulucu olsun, bizi ve Türkiye'yi yeniden bir masada bir araya getirsin" dedi.

Amerika'nın Sesi Kürtçe servisine konuşan KCK'nın Avrupa Sorumlusu Zübeyir Aydar, ABD Büyükelçisi John Bass'in "PKK'yı silah bırakmaya çağırıyoruz" sözlerini değerlendirdi. Kapatılan DEP'in eski milletvekili olan Aydar, barış ve diyalog çağrılarına kıymet verdiklerini söyledi ve şöyle konuştu:


ABD Büyükelçisi Bass: 'PKK silah bıraksın'


"Ama bu sorun sadece açıklamalarla çözülmüyor. Şiddetin sonuçlanmasını ve sorunun diyalog ile çözülmesi çağrısını yapıyor ama bu sorun tek taraflı değil, iki taraflı bir sorundur. Bir taraf biz, diğer taraf Türkiye devletidir. Daha önce de Amerikalı yetkililerin savaşın durdurulması ve tarafların masaya gelmesi konusunda çağrıları vardı. Biz bu tür çağrıların iki taraflı olmasını istiyoruz. Eğer Türkiye devleti hazır ise biz de hazırız."


Zübeyir Aydar: 'Çözüm süreci bitmemiştir'


"Amerika, Türkiye'yi ikna etsin"


Zübeyir Aydar, John Baas'ın Ankara'da olduğunu ve Türkiye ile Ankara'nın ilişkilerinin çok iyi olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:


Zübeyir Aydar: ''Hakan Fidan'a üzüldüm''


"Bir masa kursunlar biz iki taraf bu masaya oturalım. Amerika bu konuda arabulucu olsun. İki tarafı yan yana getirsin biz o masada konuşalım. Biz ABD'nin arabuluculuğunda bir diyaloga hazırız. Çatışmaların durdurulması iki taraflı olsun ve diyaloglar da çözüme yönelik olsun. Çatışmanın sorumlusu biz değiliz.  Bir yıldır sayın Öcalan ile görüşmeleri kesen ve çatışmaları başlatan Türkiye devletidir. Amerika'nın Türkiye'yi ikna etme imkanları vardır. Biz bugün yaşananları kabul etmiyoruz. Biz sorunun çatışma ve savaş ile çözmek istemiyoruz. Bu Türkiye'nin tercihidir, biz de buna sonuna kadar direneceğiz. Bu çatışmaların zararlarını biliyoruz ama başka çaremiz yoktur." 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS